light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Светски дан хепатитиса: Бесплатно тестирање без упута у четири града

30.07.2019. 11:54 11:56
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: Светски дан борбе против хепатитиса ове године биће обележен недељом бесплатног тестирања на хепатитис Б и Ц у институтима и заводима за јавно здравље у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.

Акција коју организује Удружење пацијената са болестима јетре „Хронос”, уз подршку Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, траје од јуче до 2. августа, за тестирање није потребан лекарски упут, а резултати су доступни за 30 минута.

Председница Удружења пацијената са болестима јетре „Хронос“ Ивана Драгојевић истиче да велики број људи и не зна да има хепатитис, јер симптоми болести изостају или су благи и неспецифични.

У свету је око 325 милиона оболелих од вирусних хепатитиса, али се процењује да чак 290 милиона људи не зна за своју болест. Ако се не открије и лечи, хепатитис може изазвати цирозу и рак јетре. Из тог разлога неопходно је да се повећа свест о важности постављања дијагнозе, да се људи охрабре да се тестирају и да се подигне свест о превенцији хепатитиса, каже Ивана Драгојевић, истичући да је у Србији дијагностика и даље проблем, јер у читавој земљи постоји само један фиброскен апарат, а и он често није у функцији.

Тај апарат мери степен оштећења јетре и спада у неинвазивне и неопходне методе дијагностике код болести јетре. Такође, удружење „Хронос” настоји да подигне свест не само здравствених власти да се хепатитис не може игнорисати јер односи људске животе, већ и грађана да се та инфективна болест може спречити и излечити. Удружење „Хронос“ обезбедило је и ове године бесплатне тестове за откривање хепатитиса.

Када је у питању лечење, према речима председнице удружења Хронос, за разлику од prеthodnih година одређени број оболелих од хепатитиса сада има на располагању савремене лекове који омогућују потпуно излечење. Међутим, додаје Драгојевић, иновативна терапија доступна је само ограниченом броју пацијената са узнапредовалом болешћу.

Пацијенти с почетним оштећењем јетре, код којих је лечење најисплативије, морају да чекају развој болести и компликације да би задовољили критеријуме за лечење које је прописао Републички фонд за здравствено осигурање. Упркос тако строгим критеријумима које испуњава релативно мали број оболелих, Фонд није обезбедио лекове чак ни за све најтеже пацијенте, наглашава Драгојевић.


Симптоми

Хронични хепатитис спада у асимптомске болести, и нема специфичних симптома. Напредује тихо и готово неприметно све до поодмакле фазе када пацијент осећа значајне промене које га могу навести да оде код лекара. Вируси изазивачи хроничних хепатитиса могу имати јако дуг период инкубације, који се креће од 14 до 160 дана за хепатитис Ц (најчешће 50), затим 14 до 180 дана за хепатитис Б и 14 до 70 дана за хепатитис Д. Хепатитиси А и Е имају краћи период инкубације, али је и у њиховом случају потребно неколико недеља.

Други стадијум почиње постепено код хепатиса Б, Ц и Д (али најчешће нагло код хепатитиса А и Е). Овај стадијум најчешће траје до 7 дана, а ретко 2–3 недеље. Карактеришу га умор, слабост, малаксалост, несаница/поспаност, нерасположење, мучнина, гађење, повраћање, дијареја, ређе затвор, губитак апетита, надувеност трбуха, бол под десним ребарним луком, субфебрилна, ређе фебрилна температура, знојење, болови у мишићима и зглобовима и уртикаријална оспа праћена сврабом. Лабораторијски налази су пораст јетрених ензима АЛТ, АСТ и ЛДХ, јављају се серолошки маркери инфекције (осим за хепатитис Ц где се крвним тестом могу наћи антитела) а изазивач се може доказати тзв. ПЦР техником.


Светски дан хепатитиса прилика је да се уложе додатни напори да се примени глобална стратегија за вирусне хепатитисе 2016–2021, којом Светска здравствена организација позива на елиминацију вирусних хепатитиса као јавноздравствене претње до 2030. године. Глобална елиминација хепатитиса Ц није лако остварљив циљ, па многе земље уводе концепт микроелиминације ХЦВ, што подразумева лечење иновативним лековима унутар специфичних група пацијената као што су оболели од хемофилије и бубрежни болесници на хемодијализи.

Удружење пацијената са болестима јетре „Хронос“, заједно с Удружењем хемофиличара Србије и Савезом организација бубрежних инвалида Републике Србије, кроз кампању „Скривени у јавности“ од децембра 2018. спроводи активности с циљем да јавност упозна са свим изазовима различитих група оболелих од хепатитиса Ц и допринесе заустављању ширења инфекције хепатитиса Ц у Србији.

И. Р.

Пише:
Пошаљите коментар
Смањено оболевање и умирање од вирусних хепатитиса Б и Ц

Смањено оболевање и умирање од вирусних хепатитиса Б и Ц

26.07.2019. 16:21 16:24
Србија корак ближе елиминацији хепатитиса Ц

Србија корак ближе елиминацији хепатитиса Ц

03.06.2019. 10:09 10:10