Студенти у МИСИЈИ ТЕРАФОРМИРАЊА МАРСА: На европском првенству у роботици тим „МИ” са НОВОСАДСКОГ ФТН-а ОСВОЈИО ДРУГО МЕСТО
Новосадски Факултет техничких наука, чији су студенти треће и четврте године мехатронике представљали Србију, бриљирао је и ове године на европском првенству у роботици Еуробот 2024, одржаном од 8. до 11. маја у граду Ла Roche-sur-Yon у Француској.
У конкуренцији 29 екипа из 14 земаља, шесточлани тим „μ роботицс (Ми роботика)” освојио је друго место, одмах иза белгијског „УЦЛоуваин – BotAnnick”, док су се наши „Мемристор” и „Теам: Wall-e” пласирали у 16 најбољих.
– Једна екипа нам је испала у осмини финала, друга у четвртфиналу, а тим „Ми” је, по нашем мишљењу, поражен од лошијег робота, али је освојио друго место – каже професор на Катедри за мехатронику, роботику и аутоматизацију Мирко Раковић.
– Генерално, свима њима говорим да је најбитније шта су научили. Мој задатак је да им пренесем знање, а њихов да остваре резултате.
Спонзори добродошли
Наши тимови имају преко 20 година дугу традицију учешћа на европском такмичењу, нижући запажене резултате, по чему су и препознатљиви у роботичарској и широј академској заједници, каже проф. Раковић. Припреме крећу још у септембру, када се објављују правила.
– Роботика је скупа, па поред упорног рада, сваке године морамо да инвестирамо нову опрему, тако да нам је помоћ спонзора увек добродошла. Наше национално такмичење постало је изузетно квалитетно и то је резултат континуитета успеха на европском првенству – каже саговорник, додајући да следеће године очекују још више домаћих тимова.
– Пошто већ трећи пут идемо на такмичење, рекао бих да нам је ово најлепша година јер је било највише људи из наше генерације – каже студент Срђан Апостоловић из екипе „Ми”, коју чине још Андрија Миросављев, Немања Брестовац, Петар Лазић, Марина Тодић и Андреј Зивлак, истичући пре свега дружење и дивну сарадњу.
– Самим пласманом смо задовољни. Сматрамо да смо имали најнапреднијег робота из инжењерског аспекта, али други тим се просто боље снашао и самим тим су победили.
Тема овогодишњег надметања била је „Фарминг Марс”, мисија тераформирања Црвене планете, тј. припреме терена и формирања аутономне стаклене баште за узгој хране како би омогућили долазак и насељавање астронаута.
Током меча, који траје 100 секунди, аутономни мобилни роботи морали су самостално да се крећу, избегавају препреке и противничке роботе, те реализују сопствене стратегије како би освојили што више поена, извршавајући симболички представљене задатке: пресађивање биљака и почетак њиховог узгоја, оријентисање соларних панела за напајање стаклене баште, опрашивање биљака, правовремено пуњење сопствених батерија и предвиђање доприноса усева.
У оквиру предефинисаних ограничења и правила, тамичари су имали слободу да пројектују сопствене оригиналне механизме за погон робота и манипулацију објектима, бирају сензорске и актуаторске компоненте, дефинишу софтверску архитектуру и пројектују потребну наменску електронику, што им је омогућило да изразе креативни потенцијал и синтезу знања из различитих техничких дисциплина, објаснио је проф. Раковић.
С. Милачић