СТИЖЕ НОВИ ТРОШАК ЗА ВОЗАЧЕ Спремите најмање 25.000 динара, ИНАЧЕ СЛЕДЕ КАЗНЕ
Сви возачи знају да је 1. новембар рок до када морају да свом аутомобилу обезбеде зимске гуме. Зимски пнеуматици, како је прописано Законом о безбедности саобраћаја, на возилу треба да буду до 1. априла. Толеранција постоји уколико нема задржаног снега на коловозу.
По Закону, у обавези сте да имате све четири зимске гуме са ознаком М+С (МС, М-С или M&S) у периоду од 1. новембра до 1. априла, а при томе шара на гумама не сме да има дубину мању од 4 милиметра.
Од 1. новембра важи и законска одредба која се тиче поседовања зимске опреме, а у њу, сем одговарајућих гума, спадају и ланци за снег које користите на деловима пута где је знаком јасно обележена њихова употреба по снегу.
Уколико хоћете на време да се припремите и спремно дочекате 1. новембар, онда овај трошак морате да покријете од ове плате. Гуме и услуге сервисера ове године су исте као прошле. Додуше, тада су поскупеле у односу на prеthodnu за 20 одсто. По прошлогодишњим ценовницима који важе и сада, комплет зимских пнеуматика стандардних димензија за просечно возило креће се од 25.000 до 45.000 динара.
Ценовник
Најјефтиније зимске пнеуматике, оне који имају најмање димензије, можете пазарити за нешто мање од 4.000 динара, док цена велике зимске гуме, поготово ако јој је произвођач неки познати бренд, може бити виша и од 20.000 динара.
За разлику од прошле јесени када је набавка зимских гума била озбиљан ударац по џеп, с обзиром да су зимски пнеуматици прошле године због раста цене каучука поскупели за свих 20 одсто у односу на јесен 2021. године, овог октобра њихове цене мирују, а уочи самог почетка сезоне примене, судећи по многобројним огласима на интернету, актуелан је већи број акцијских продаја и попуста за куповину зимских гума.
Како објашњавају вулканизери, два основна аспекта утичу на то колико ће вас зимска гума коштати. Први је пречник гуме и што је он већи, виша је и цена. Други аспект је произвођач гуме, од најјефтинијих међу којима су махом кинески произвођачи, преко средње класе произвођача попут “Саве”, “Униројала” и “Хенкоха”, до оних најскупљих, премијум светских познатих брендова као што су “Континентал”, “Данлоп” и “Мишелин”.
- С обзиром на то да је тражња далеко опала, пре свега због тога што је прошле јесени дошло до знатног поскупљења, цене пнеуматика се нису мењале. Шта више, многи возачи нису ни куповали нове зимске гуме, већ су користили старе, а неки чак и летње гуме, чему је у прилог ишла и блага зима, без пуно снега и поледице. Тако да, на пример, комплет најјефтинијих гума за путнички аутомобил које су често заступљене, а чија је ознака 175/65/Р14, има цену од 24.000 динара. У категорији скупљих а често коришћених, зимска гума ознаке 225/45/Р17, комплет од четири комада кошта 36.000 динара. Дакле, појединачна цена зимског пнеуматика, оних врста које се најчешће траже, иде од 6.000 до 9.000 динара – причају продавци гума, истичући да на домаћем тржишту ни ове јесени, због рата, нема увозних гума из Русије које су prеthodnih сезона имале најнижу цену.
Како додају, што се тиче зимских гума за теретна возила, њихова цена варира од 30.000 до 60.000 динара по комаду, док џиповских зимских пнеуматика нема испод 10.000 динара по комаду.
Пошто монтажа
Цена монтаже зимских гума, као и приликом куповине, опет зависи од свих аспеката величине гуме, укључујући и то да ли су фелне челичне или алуминијумске. У београдским сервисима најчешће цене су од 750 до 1.500 динара по точку, док у унутрашњости Србије вулканизери овај посао раде у интервалу од 2.400 за све четири мале, до 4.200 динара за све четири велике гуме.
Да ли се исплати "хотел за гуме"
Када сте коначно купили и намонтирали зимске пнеуматике, можда вас очекује још један трошак, у случају да немате довољно сопственог простора за депоновање скинутих летњих гума. Ту су, у том случају, све популарнији “хотели за гуме”, који представљају заштићен простор који омогућава безбедно складиштење, чување и професионално одржавање вансезонских гума и комплет точкова. Цена те услуге, судећи по интернет објавама, најчешће се креће од 100 до 150 динара са урачунатим ПДВ-ом месечно за једну гуму, односно од 150 до 180 динара са ПДВ-ом, уколико “хотелу” морате да поверите цео точак.
Летње гуме могу да вас коштају, ево колико
Ако, пак, све ове трошкове једноставно избегнете и у периоду од 1. новембра до 1. априла се на улици или путу нађете у аутомобилу са летњим гумама, а коловоз којим се крећете није сув, може вас очекивати казна од 10.000 до 20.000 динара, ако сте одговорно лице казна је од 6.000 до 50.000 динара, док је казна за правно лице у распону од 60.000 до чак 800.000 динара!