Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

STIŽE NOVI TROŠAK ZA VOZAČE Spremite najmanje 25.000 dinara, INAČE SLEDE KAZNE

18.10.2023. 07:38 07:44
Piše:
Izvor: Dnevnik/ V. Fifa

Svi vozači znaju da je 1. novembar rok do kada moraju da svom automobilu obezbede zimske gume. Zimski pneumatici, kako je propisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja, na vozilu treba da budu do 1. aprila. Tolerancija postoji ukoliko nema zadržanog snega na kolovozu.

Po Zakonu, u obavezi ste da imate sve četiri zimske gume sa oznakom M S (MS, M-S ili M&S) u periodu od 1. novembra do 1. aprila, a pri tome šara na gumama ne sme da ima dubinu manju od 4 milimetra.

Od 1. novembra važi i zakonska odredba koja se tiče posedovanja zimske opreme, a u nju, sem odgovarajućih guma, spadaju i lanci za sneg koje koristite na delovima puta gde je znakom jasno obeležena njihova upotreba po snegu.

Ukoliko hoćete na vreme da se pripremite i spremno dočekate 1. novembar, onda ovaj trošak morate da pokrijete od ove plate. Gume i usluge servisera ove godine su iste kao prošle. Doduše, tada su poskupele u odnosu na prethodnu za 20 odsto. Po prošlogodišnjim cenovnicima koji važe i sada, komplet zimskih pneumatika standardnih dimenzija za prosečno vozilo kreće se od 25.000 do 45.000 dinara.

Cenovnik

Najjeftinije zimske pneumatike, one koji imaju najmanje dimenzije, možete pazariti za nešto manje od 4.000 dinara, dok cena velike zimske gume, pogotovo ako joj je proizvođač neki poznati brend, može biti viša i od 20.000 dinara.

Za razliku od prošle jeseni kada je nabavka zimskih guma bila ozbiljan udarac po džep, s obzirom da su zimski pneumatici prošle godine zbog rasta cene kaučuka poskupeli za svih 20 odsto u odnosu na jesen 2021. godine, ovog oktobra njihove cene miruju, a uoči samog početka sezone primene, sudeći po mnogobrojnim oglasima na internetu, aktuelan je veći broj akcijskih prodaja i popusta za kupovinu zimskih guma.

Kako objašnjavaju vulkanizeri, dva osnovna aspekta utiču na to koliko će vas zimska guma koštati. Prvi je prečnik gume i što je on veći, viša je i cena. Drugi aspekt je proizvođač gume, od najjeftinijih među kojima su mahom kineski proizvođači, preko srednje klase proizvođača poput “Save”, “Unirojala” i “Henkoha”, do onih najskupljih, premijum svetskih poznatih brendova kao što su “Kontinental”, “Danlop” i “Mišelin”.

- S obzirom na to da je tražnja daleko opala, pre svega zbog toga što je prošle jeseni došlo do znatnog poskupljenja, cene pneumatika se nisu menjale. Šta više, mnogi vozači nisu ni kupovali nove zimske gume, već su koristili stare, a neki čak i letnje gume, čemu je u prilog išla i blaga zima, bez puno snega i poledice. Tako da, na primer, komplet najjeftinijih guma za putnički automobil koje su često zastupljene, a čija je oznaka 175/65/R14, ima cenu od 24.000 dinara. U kategoriji skupljih a često korišćenih, zimska guma oznake 225/45/R17, komplet od četiri komada košta 36.000 dinara. Dakle, pojedinačna cena zimskog pneumatika, onih vrsta koje se najčešće traže, ide od 6.000 do 9.000 dinara – pričaju prodavci guma, ističući da na domaćem tržištu ni ove jeseni, zbog rata, nema uvoznih guma iz Rusije koje su prethodnih sezona imale najnižu cenu.

Kako dodaju, što se tiče zimskih guma za teretna vozila, njihova cena varira od 30.000 do 60.000 dinara po komadu, dok džipovskih zimskih pneumatika nema ispod 10.000 dinara po komadu.

Pošto montaža

Cena montaže zimskih guma, kao i prilikom kupovine, opet zavisi od svih aspekata veličine gume, uključujući i to da li su felne čelične ili aluminijumske. U beogradskim servisima najčešće cene su od 750 do 1.500 dinara po točku, dok u unutrašnjosti Srbije vulkanizeri ovaj posao rade u intervalu od 2.400 za sve četiri male, do 4.200 dinara za sve četiri velike gume.

Da li se isplati "hotel za gume"

Kada ste konačno kupili i namontirali zimske pneumatike, možda vas očekuje još jedan trošak, u slučaju da nemate dovoljno sopstvenog prostora za deponovanje skinutih letnjih guma. Tu su, u tom slučaju, sve popularniji “hoteli za gume”, koji predstavljaju zaštićen prostor koji omogućava bezbedno skladištenje, čuvanje i profesionalno održavanje vansezonskih guma i komplet točkova. Cena te usluge, sudeći po internet objavama, najčešće se kreće od 100 do 150 dinara sa uračunatim PDV-om mesečno za jednu gumu, odnosno od 150 do 180 dinara sa PDV-om, ukoliko “hotelu” morate da poverite ceo točak.

Letnje gume mogu da vas koštaju, evo koliko

Ako, pak, sve ove troškove jednostavno izbegnete i u periodu od 1. novembra do 1. aprila se na ulici ili putu nađete u automobilu sa letnjim gumama, a kolovoz kojim se krećete nije suv, može vas očekivati kazna od 10.000 do 20.000 dinara, ako ste odgovorno lice kazna je od 6.000 do 50.000 dinara, dok je kazna za pravno lice u rasponu od 60.000 do čak 800.000 dinara!

Autor:
Pošaljite komentar
Od 1. novembra obavezne zimske gume ako na putu ima snega i leda

Od 1. novembra obavezne zimske gume ako na putu ima snega i leda

31.10.2022. 11:19 11:20