overcast clouds
-1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Секопак караван указује на значај рециклаже: Стаклу није место на депонији, ВЕЋ У БЕЛОМ ЗВОНУ

17.09.2023. 17:41 17:49
Пише:
Фото: Секопак

Бела рециклажна звона, односно контејнери за одлагање стаклене амбалаже у Новом Саду постављени су на скоро 350 локација у граду и грађани имају прилике да, кроз примарну селекцију, допринесу да се овај важан ресурс поново искористи. Ту може да се одложи сав стаклени амбалажни отпад - флаше за напитке, тегле, бочице од хране за бебе и други стаклени амбалажни отпад, с тим да асортимаснко стакло попут чаша, пепељара и прозорско стакло не треба убацивати у ове контејнере.

Како би што више грађана увидело значај да се стакло одлаже у ова наменска рециклажна звона и колико је то важно јер се тиме доприноси уштеди енергије и другох ресурса, као и заштити животне средине, компанија Секопак је покренула караван, кроз који је желела да подсети грађане на важност рециклаже, са фокусом на стаклену амбалажу. 

- Ове године расписали смо јавни позив за доделу звона за стаклену амбалажу, а едукација грађана је природан наставак ове кампање - каже за "Дневник" генерална директорка Секопака Виолета Белановић. - Није довољно само поставити контејнере за одлагање амбалажног отпада, потребно је комуницирати са грађанима и наћи начин да их мотивишемо да рециклирају. Током лета обишли смо градове Нови Сад, Пирот, Сомбор, Неготин, Крагујевац, Ниш, Крушевац, Вршац и Ваљево. Организовали смо радионице за децу које се састоје из више сегмената – такмичење у разврставању амбалажног отпада, слагање едукативне слагалице и бојење макета звона. Све то је пропраћено причом о важности рециклаже, интеракцијом са њима како би испитали њихове навике у домаћинству. Одрасли су доносили стаклену амбалажу, а ми смо их наградили симболичним поклонима, како би им дали подстицај да наставе да одлажу стаклени амбалажни отпад у звона која смо поставили. Грађани се одазивају на наше акције, што нас веома радује и даје нам мотив да наставимо у истом смеру, кроз другу фазу Секопак каравана која, ће се одржати током јесени.

Стакло је, како истиче Виолета Белановић, материјал који је у складу са екодизајном, може да се рециклира у недоглед. Због тога стакло никако не треба да заврши на депонији или у природи, већ треба да га посматрамо као ресур од ког може да настане нова стаклена боца. Рециклажа једне тоне стакла штеди око 40 одсто енергије и 50 одсто воде потребне за производњу нове стаклене амбалаже, док се загађење ваздуха смањује за око 20 одсто. Како би од боце поново настала боца, стаклена амбалажа се извози у Бугарску и Хрватску. Извештај Агенције за заштиту животне средине који би требао да изађе ускро, приказаће колико је стаклене амбалаже рециклирано у prеthodnoj години. Количине из године у годину расте, што је разултат поставке све више инфраструктуре за одлагање стакленог амбалажног отпада, наглашава наша саговорница.

- Постављање рецикломата на Егзит фестивалу је била одлична прилика да анимирамо млађу публику, али и да најавимо Новосађанима да ће ускоро моћи да одлажу амбалажни отпад у паметне машине у свом граду. Уз наше сараднике, учествовали смо на бројним фестивалима и догађајима јер се на тим местима генеришу велике количине амбалажноготпада. Такође, места окупљања великог броја људи су одлична прилика да допремо до грађана и мотивишемо их да одвајају амбалажни отпад, не само на фестивалу, него и у свакодневном животу. Са представом "Сакупљај своју амбалажу и носи на рециклажу" обишли смо скоро целу Србију, а деца као улазницу за представу доносе амбалажни отпад, што представља први корак у едукацији. У неким градовима спровели смо такмичење између школа у сакупљању амбалажног отпада. Ове године овакву акцију имали смо у Пожаревцу са компанијом "Бамби", у оквиру пројеката "Мала школа рециклаже". Доста смо радили на едукацији деце и одраслих у Пожаревцу, поставили смо еко-острво и организовали активације за грађане, како би научили да правилно разврставају амбалажни отпад - каже Виолета Белановић.


Зелена тачка

- Зелена тачка је препознатљив знак који користе компаније како би показале своју посвећеност еколошкој одговорности - објашњава Виолета Белановић. - Овај симбол представља снажан алат за компаније које желе да се истакну као лидери у области одрживости. Више од 400 милијарди амбалажних паковања годишње имају симбол Зелене тачке, регистровани симбол у више од 140 земаља. Као члан ПРО Еуропе организације, Секопак је једина компанија која може да изда лиценцу за Зелену тачку у Србији.


Секопак има преко 450 клијената и више од 50 сарадника у виду Јавно комуналних предузећа, рециклера и сакупљача.

Која је улога Секопака, као оператера управљања амбалажним отпадом и на који начин унапређују систем, најбоље приказује кратак филм који је компанија направила. https://www.youtube.com/watch?v=7RLqtNwcp2Q

Основан је од стране индустрије, девет великих компанија, како би им олакшали процес управљања амбалажним отпадом. Након доношења Закона о управљању отпадом и Закона о амбалажи и амбалажном отпаду 2009. године, Секопак постаје оператер који својим клијентима, компанијама обвезницама, омогућава да законске обавезе изврше на најефикаснији начин, преношењем те обавезе на Секопак.

- Већ седам година смо оператер број један са највећим количинама рециклираног амбалажног отпада. До сада смо рециклирали и поново искористилвише од 830.000 тона амбалажног отпада - истиче Виолета Белановић.

А. Брзак

Пише:
Пошаљите коментар