Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сарадња Виминацијума и Харварда: Професор Кајл Харпер 8. јуна у САНУ

07.06.2023. 11:30 11:42
Пише:
Фото: pixabay.com

Кајл Харпер професор историје на Универзитету у Оклахоми одржаће предавање 8. јуна у свечаној сали САНУ на којем ће бити речи о значају територије наше земље са које је потицало чак 18 римских императора, саопштили су из Археолошког парка Виминацијум.

Професор са Харварда Кајл Харпер (унивезитет Оклахома) говориће на тему "Дунавска граница и балканска револуција у римском Царству: како ДНК И археологија осветљавају циклусе кризе И рестаурације у касној антици". Свечано потпистивање уговора о сарадњи са Харвардом обавиће се 8. јуна у Министарству науке. Истраживање древне ДНК на узорцима са Виминацијума у сарадњи са лабораторијом Дејвид Рајх Харвардовог медицинског факултета је почело 2018. године када је са археолошког налазишта Виминацијум послато око 50 узорака који потичу из римског периода (И-ИВ век н.е.). Том приликом је и одржано предавање у свечаној сали САНУ кода је говорио један од наших сарадника у истраживању, проф. Карлес Лалуеза Фокс са Института за Еволутивну биологију у Барцелони који је указао на значај спровођења ДНК анализа на узорцима који потичу са археолошких налазишта.

Тада је и направљен споразум о сарадњи између Археолошког института у Београду, Биолошког факултета Универзитета у Београду, Института за еволутивну биологију у Барцелони, као и Лабораторије Дејвид Рајх са Харварда којом руководи истоимени генетичар. Резултати истраживања су дали одговоре на многа питања. Пре свега о структури становништва Виминацијума из римског периода које је било космополитско. У великом броју је становништво било локалног, старобалканског порекла, док је значајан уплив људи био са просотора Анадолије. У мањој мери је становништво потицало са афричког континента, односно са његовог источног И северног тла.

Овим истраживањем смо добили прве податке изведене из анализа древне ДНК који нам говоре о становништву Балкана током римског периода. Комплексност овог питања је отворила нове могућности за сардњу И као резултат тога смо одлучили да је наставимо са наведеним институцијама. Пре свега, научни потенцијал Виминацијума је огроман када су оваква истраживања у питању јер је током археолошких ископавања истражено преко 14000 гробова и преко 20000 скелета. Из тог разлога, у току је потписивање новог уговора о академској сарадњи између Археолошког института и лабораторијом Дејвид Рајх, на основу које ће бити реализован највећи ДНК пројекат до сада у светским размерама, каже др Снежана Голубовић, директорка Археолошког института у Београду. Истраживање ће бити мултидисциплинарног типа И укључиће стучњаке из области генетике, археологије, историје, антропологије, лингвистике. На овај начин ћемо добити јаснију слику о становништву Балкана током првог миленијума наше ере и то се може добити само истраживањем великог броја узорака који ће ићи до 1000-наводи др Миомир Кораћ дугогодишњи директор Археолошког института и руководилац пројекта Виминацијум-римски град И војни логор. Prеthodnim, антрополошким И археолошким истраживањима смо дошли до резултата да су се на овом подручју многе популације смењивале у прошлости, али да је одувек постојао континуитет живљења на Виминацијуму И то од периода праисторије па све до касног средњег века. Свакако да ће даље анализе покушати да дају и прецизније одговоре по питању миграција, и који су то људи долазили на овај простор из различитих делова Европе.

На самом крају, добијени резултати се пореде са ДНК профилом савременог становништва који су добијени анализама, а које су урађене у лабораторији за ДНК на Биолошком факултету којом руководи проф. Душан Кецкаревић. Како каже проф. Миодраг Грбић, савремена популација у Србији сарџи како словенске тако и гене старобалканских људи. На те резултате се надовезао проф. Жељко Томановић, дописни члан САНУ, који истиче да су Словени на ове просторе дошли највероватније са подручја данашње Русије или Украјине.

 

Пише:
Пошаљите коментар