Реума – дијагноза са којом може да се ради
Процењује се да од хроничних запаљенских артритиса у Србији болује око 60.000 људи, од којих 35.000 има реуматоидни артритис.
Уколико се реуматске болести не открију и не лече на време, могу довести до инвалидности. Како би се то избегло, у prеthodnih годину дана у Србији и још 30 европских земаља, спроведена је кампања "Не одлажи, уочи рано".
"Закључили смо да лекари највише знају о реуматорном артритису али упркос тој чињеници 13 месеци је просек да се установи дијагноза. На томе морамо радити и смањити на три месеца", рекла је за РТС председница Удружења оболелих од реуматских болести Србије Мирјана Лапчевић.
Промене на зглобовима настају у почетној фази болести и најинтезивније су у првих шест месеци. Уколико се болест тада не дијагностикује и не отпочне са терапијом развијају се деформитети а болесници постају инвалиди.
Након овог пројета у Удружењу покрећу нови – "Не одлажи, време је за рад".
"Под претпоставком да смо лекаре примарне заштите обучили да препознају ове болести и да се лече код реуматолога, тим људима ћемо сачувати радну способност. Важно је да ти оболели од хроничних реуматских болести раде јер то утиче на квалитет њихових живота и перспектива им је боља", наглашава докторка Лапчевић.
Нажалост, за мањи број који има инвалидне последице морамо се борити да се запошљавају у Србији.
"Едуковаћемо оболеле и охрабрити их да могу и треба да конкуришу за посао. На основу анкете коју смо спровели, они су спремни за то. Такође ћемо направити брошуру за послодавце где ћемо их обавестити да оболели имају поверења у њих а такође из анкете коју смо међу њима спровели закључили смо да и они желе. Дакле, жели и једна и друга страна а ми ћемо током ових годину дана изнаћи начин да их зближимо", закључила је докторка Лапчевић.
(РТС)