overcast clouds
12°C
03.11.2024.
Нови Сад
eur
117.017
usd
107.6315
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОСЛУШАЈТЕ БАКЕ, НЕ СЕДАЈТЕ НА ТРАВУ Излетишта су пуна ОВИХ ПАРАЗИТА, можете добити СМРТОНОСНУ БОЛЕСТ

15.06.2024. 14:19 14:29
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

Киша и влажно време ових дана створили су плодно тле за продужетак сезоне крпеља, по злу познатих због лајмске болести коју изазивају, и која може бити смртоносне.

Оно што брине јесте да је чак 20 одсто тестираних крпеља заражено бактеријом која изазива лајмску болест.

У Заводу за биоциде и медицинску екологију у Београду кажу за "Блиц" да се у овом периоду региструје повећан број крпеља.

- Јун је месец са оптималним временским условима за раст и развој крпеља у нашем поднебљу. То потврђују подаци добијени мониторингом који показују да се у овом временском периоду бележи повећана бројност популације крпеља - наглашавају у овом Заводу.

Крпељи су присутни на разним местима, а тамо где се бележи њихова велика бројност, бележи се и већи број заражених крпеља.

- Ареал распрострањења крпеља је веома разнолик, од уређених, неуређених, рудералних станишта, до објеката за смештај домаћих животиња и стамбених објеката. На основу спроведених теренских истраживања Завода за биоциде и медицинску екологије утврђена је позитивна корелација између броја заражених крпеља и локалитета са повећаном бројношћу броја глодара који су резервоари поменуте бактерије - наводе из Завода.

Заражена петина тестираних крпеља 

Иначе, у овом периоду велики број грађана доноси крпеље на ПЦР анализу у лабораторије Завода за биоциде и медицинску екологију, кажу у овој установи, како би се утврдило да ли су заражени бактеријом Борелиа булгдофери, изазивачем лајмске болести.

- Од укупног броја донетих крпеља на анализу, 20 одсто је било позитивно и та чињеница указује да је неопходно доносити их на тестирање како би се на време открило да ли је он заражен поменутом бактеријом - истичу из Завода.

Како је раније за "Блиц" објашњено у овом Заводу, уколико је крпељ заражен потребно је око 48 сати да он пренесе бактерију у тело човека.

Фактори који погодују развоју крпеља

За већину врста крпеља, период од средине марта до средине јуна представља време када су најактивнији.

- У то доба полажу јаја, развијају се, проналазе коначног домаћина на коме ће извршити своју репродуктивну улогу. У периоду од средине јуна до краја августа, наступа време када се нове јединке још нису излегле, тако да је у том периоду слабија фреквентност њиховог налажења. Темпаратурни оптимум активности, односно период када највећи број крпеља трага за домаћином, је при температурама од 20-25 степени - објашњавају у Заводу.

Како додају, осим температуре важан фактор је и влажност ваздуха, тако да је оптималан износ 45-80 одсто влажности ваздуха.

- За оне врсте које бораве на отвореним стаништима, значајан утицај има сунчано зрачење које доводи до акумулирања топлоте у тело крпеља који је хладнокрвна животиња, што им омогућава почетак активности и на нижим темпаратурама. Све ово нам говори да тренутне временске прилике, самим тим и тренутно влажно време, и те како погодују крпељима, што се огледа у повећаној бројности, уколико се не примењују адекватне механичке и хемијске мере за смањивање њихове бројности. Оно што ми на личном плану можемо урадити је да при изласку у природу будемо адекватно одевени, уз коришћење репелената за одбијање крпеља.

Дневник, Блиц

Аутор:
Пошаљите коментар
ДОМОВИ ЗДРАВЉА ПУНИ МАЛИШАНА Главни разлог БРНУ ВИРУС И УЈЕДИ КРПЕЉА

ДОМОВИ ЗДРАВЉА ПУНИ МАЛИШАНА Главни разлог БРНУ ВИРУС И УЈЕДИ КРПЕЉА

11.06.2024. 08:55 09:08
НОВА ОПАСНОСТ! ПОЈАВИЛИ СЕ МОНСТРУОЗНИ КРПЕЉИ; Четири пута већи од обичних; Преплавили популарна туристичка одредишта!

НОВА ОПАСНОСТ! ПОЈАВИЛИ СЕ МОНСТРУОЗНИ КРПЕЉИ; Четири пута већи од обичних; Преплавили популарна туристичка одредишта!

04.06.2024. 20:25 20:33