overcast clouds
9°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДОМОВИ ЗДРАВЉА ПУНИ МАЛИШАНА Главни разлог БРНУ ВИРУС И УЈЕДИ КРПЕЉА

11.06.2024. 08:55 09:08
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

БЕОГРАД: У  домовима здравља, на педијатријским одељењима бележи се повећан број прегледа деце која се јављају због стомачних инфекција, уједа крпеља, као и са вирусним обољењем које изазива БРНУ вирус.

Др Марија Голубовић из Дома здравља Савски венац каже за Танјуг да се у амбуланту Дома здравља Савски венац деца највише јављају због БРНУ вируса и уједа крпеља.

Она објашњава да БРНУ вирус изазива болест шака, стопала и уста и да је реч о ентеровирусу који се налази у дигестивном тракту.

"Инфекција се лако преноси преко секрета из носа, пљувачке и раница из уста, прљавих руку и највише преко контаминираних играчака”,  каже Голубовић.

Највише оболевају малишани од 2-3 године

Узраст који вирус највише захвата је предшколски и то деца старости 2 - 3 године.

Инкубација траје 3 до 5 дана, а од симптома је присутна темература до 38 степени, праћена повремено главобољом, болом у грлу, честим одбијањем оброка, а код мале деце и појавом кашастих столица.

“Другог или трећег дана болести јавља се оспа на шакама, стопалима и у  устима, која личи на пликове. Терапија је симптоматска. Болест траје око 10 дана и пролази без компликација”, наводи др Голубовић.

Додаје да се у амбуланту такође јављају деца са убодом крпеља и да крпељи преносе бактерију Borreliu Бургдорфери која изазива Лајмску болест.

“Савет родитељима је да када примете крпеља на кожи детата да се јаве у свој дом здравља да би се крпељ уклонио. Анализу крпеља и даљу терапију ће одредити  педијатар”, рекла је др Голубовић.

БРНУ вирус, нови сој који се брзо шири широм света, изазива забринутост међу здравственим стручњацима и популацијом. Идентификован тек пре неколико месеци, овај вирус показује изузетно опасне симптоме који варирају од благих до озбиљних. БРНУ вирус се зове и болест шака, стопала и уста, а реч је о новом соју.

Симптоми БРНУ вируса

Висока температура: Један од првих симптома БРНУ вируса је изненадна и висока температура која прелази 38°Ц. Ово је често праћено јаким грозницама и знојењем.

Јаки болови у мишићима и зглобовима: Инфицирани често пријављују интензивне болове у мишићима и зглобовима, што значајно утиче на њихову покретљивост и свакодневне активности.

Умор и слабост: Погођени се суочавају са екстремним умором који траје данима, чак и након благих физичких активности. Ово може значајно утицати на продуктивност и опште стање здравља.

Респираторни проблеми: БРНУ вирус често изазива проблеме са дисањем, укључујући кашаљ, кратак дах и бол у грудима. У неким случајевима може доћи до тешког бронхитиса или чак упале плућа.

Гастроинтестинални симптоми: Мучнина, повраћање и дијареја су чести симптоми код многих пацијената, додатно исцрпљујући организам.

Неуролошки симптоми: У тежим случајевима, вирус може изазвати конфузију, вртоглавицу и губитак свести. Забележени су и случајеви менингитиса, што додатно компликује третман и опоравак.

Осип и кожне промене: Код неких пацијената примећени су осипи и промене на кожи, укључујући црвенило и свраб, што може бити знак озбиљније инфекције.

Препоручене мере и лечење

Здравствене власти широм света саветују стриктно придржавање превентивних мера како би се сузбило ширење БРНУ вируса. Ове мере укључују редовно прање руку, ношење заштитних маски, избегавање блиских контаката и окупљања, као и вакцинацију где је доступна. У случају симптома, саветује се хитно тражење медицинске помоћи.

Иако тренутно не постоји специфичан лек за БРНУ вирус, третман се фокусира на ублажавање симптома и подршку имунолошком систему пацијента.

БРНУ вирус представља озбиљну претњу јавном здрављу са симптомима који варирају од благих до тешких и могу бити фатални. Неопходно је пратити препоруке здравствених стручњака и предузети све неопходне мере заштите како бисмо се изборили са овом глобалном претњом.

Аутор:
Пошаљите коментар
НОВА ОПАСНОСТ! ПОЈАВИЛИ СЕ МОНСТРУОЗНИ КРПЕЉИ; Четири пута већи од обичних; Преплавили популарна туристичка одредишта!

НОВА ОПАСНОСТ! ПОЈАВИЛИ СЕ МОНСТРУОЗНИ КРПЕЉИ; Четири пута већи од обичних; Преплавили популарна туристичка одредишта!

04.06.2024. 20:25 20:33
ВИРУС СЕ ШИРИ ПО СРБИЈИ: Неки оболели имају и компликације, а једна група људи најугроженија

ВИРУС СЕ ШИРИ ПО СРБИЈИ: Неки оболели имају и компликације, а једна група људи најугроженија

04.06.2024. 16:35 16:45
Србијом хара стомачни вирус! Повраћање и малаксалост главни симптоми: Ево коју храну треба избегавати!

Србијом хара стомачни вирус! Повраћање и малаксалост главни симптоми: Ево коју храну треба избегавати!

18.05.2024. 10:41 10:53