Посебан стаж не може испунити услов за пензију
Различите категорије пензијског стажа неретко изазивају недоумице осигураника који се припремају за одлазак у пензију.
У Закону се помињу пензијски, стаж осигурања и посебан, док се обично најчешће користи термин „радни стаж”. Мирослав Мирић из Републичког фонда ПИО објашњава да се, за разлику од стажа осигурања, који се утврђује на основу пријава регистрованих у матичној евиденцији, посебан искључиво утврђује по захтеву осигураника, и то решењем. Мирић истиче и да непознавање законских термина за различите категорије стажа често отежава и добијање правне помоћи од овлашећених у Фонду ПИО.
„Уз то, знатан број осигураника, нарочито из категорије запослених и самосталних делатности, одлази у превремену старосну пензију, за чије је утврђивање неопходно утврдити стаж осигурања неретко и до последњег дана, па неразумевање може довести и до озбиљне грешке коју није лако исправити – прераног прекида радног односа или престанка обављања самосталне делатности“, објашњава Мирић.
Управо зато, наглашава, најбитније је да се права из ПИО стичу на основу пензијског стажа, који обухвата стаж осигурања и посебан. Законским прописима који уређују услове за одлазак у пензију стицање права установљено је искључиво одређеним трајањем стажа осигурања.
„Тај стаж подразумева време проведено на раду, укључујући и периоде примања новчане накнаде, као што је боловање, оне у обављању самосталне делатности па и оне привремене обуставе обављања делатности ако је плаћен допринос, период обављања привремених и повремених послова или оне за које је установљена уговорена накнада, период које је осигураник сам уплаћивао доприносе, као и периоде бављења пољопривредом за које су плаћени доприноси. За разлику од стажа осигурања, посебан за свој основ нема рад или самосталну делатност, већ се утврђује лицима која су поједине периоде провела у оружаним акцијама, односно заробљеништву, на лечењу или рехабилитацији због тих акција, као и женама с троје деце. Посебан стаж се, дакле, не узима у обзир при оцени услова за стицање права на пензију, већ само урачунава у укупан пензијски стаж при одређивању висине чека. То је најзначајнија разлика, и о њој се мора родити рачуна кад се одлучује о престанку радног односа“, истиче Мирић.
Мирић објашњава да мајке које су родиле троје деце уз захтев за утврђивање посебног стажа треба да приложе изводе из матичне књиге рођених, а посебан стаж им се утврђује у трајању од две године и не везује се за одређени период. Закон о ПИО из јануара 2015. садржи и одредбу којом се утврђује посебни стаж од шест месеци женама које су родиле једно, односно годину дана за оне с двоје деце, али је примена одредбе одложена све до почетка 2032.
Посебан стаж искључиво се утврђује по захтеву осигураника, и то решењем. Дакле, ако осигураник сматра да испуњава услове за посебан стаж, потребно је да Фонду ПИО поднесе захтев и приложи одговарајуће потврде. Докази се подносе ако је посебан стаж проведен у оружаним акцијама, онда мора да постоји потврда коју издаје надлежни државни орган који је то лице ангажовао, Министарство одбране или Министарство унутрашњих послова. При утврђивању посебног стажа, његово трајање одговара двоструком календарском трајању оружаних акција.
Кад се пензија обрачунава, објаснио је Мирић, посебан стаж се сабира са стажом осигурања и чини укупан пензијски стаж. При том, посебан је потпуно изједначен са стажом осигурања и једнако утиче на крајњи износ.
Љубинка Малешевић