broken clouds
14°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) НОВА ЕРА ЛЕЧЕЊА У ВОЈВОДИНИ: ДНЕВНИК У „КАМЕНИЦИ 3” Болница са најсавременијом онколошком, кардиоваскуларном и пулмолошком дијагностиком у Србији

01.04.2025. 09:43 09:54
Извор:
Дневник
каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

Објекат „Каменица 3” примио је прве пацијенте, а његова градња и опрема су коштали 5.189.255.520,15 динара.

Објекат је намењен за сва три каменичка института, за онкологију, плућне и болести срца. Директор Института за онкологију Војводине професор др Зоран Радовановић каже за „Дневник“ како је објекат грађен у две фазе.

- У првој фази изграђен је ПЕТ центар на 2.500 квадратних метареа, са пратећим радовима и спољним уређењем у вредности од 1.008.321.144 динара која је почела 24. септембра 2020. године. Објекат је добио употребну дозволу у јуну 2023.године. Укупно набављена опрема (медицинска и немедицинска) у фази један износи 1.348.568.000 динара, а од тога најзначајнија опрема је ПЕТ/ЦТ уређај са пратећом опремом, вишеенергетски линеарни акцелератор са пратећом опремом (икс нож) и СПЕЦТ/ЦТ са пратећом опремом – наводи професор Радовановић.

каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

У другој фази надограђена су четири спрата на објекат Центра за имиџинг дијагностику и Службе за поликлинику Института за онкологију Војводине. Онкологија је на првом и четвртом спрату новог објекта, на другом је Институт за плућне болести, а Институт за кардиоваскуларне болести Војводине је на трећем спрату. Ту има укупно 9.500 квадратних метара. Радови су започети у мају 2022. године, а употребна дозвола добијена је 10. марта ове године.

Најважнија опрема фазе 2 су уређај за магнетну резонанцу 3 Тесла, мамограф, ангиосала, опрема за дневну болницу хемиотерапије, опрема за одељење срчане слабости, бројни УЗ апарати, мобилни РТГ апарати, пацијент монитори, опрема за хируршке и интервентне процедуре

- Вредност изградње објекта фазе 2 Каменице 3 износи: 2.784.429.953,30. Поред изградње објекта, направљени су нова трафо станица, приступне саобраћајнице и противпожарни путеви и нови гасни вод. Такође, комплетно су реконструисане водоводне, атмосферске и канализационе мреже комплекса сва три института у Сремској Каменици – каже др Радовановић. 

Укупно набављена опрема, медицинска и немедицинска, вреди 1.899.699.225,31 динара од који је најважнија опрема фазе 2 и то су уређај за магнетну резонанцу 3 Тесла, мамограф, ангиосала, опрема за дневну болницу хемиотерапије, опрема за одељење срчане слабости, бројни УЗ апарати, мобилни РТГ апарати, пацијент монитори, опрема за хируршке и интервентне процедуре.

каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

- Изградња објекта Каменице 3 са ПЕТ центром има изузетан значај за здравствени систем АП Војводине, јер ће обезбедити савременије и боље услове дијагностике и лечења пацијената од хроничних незаразних болести, као и за рад особља. С обзиром на пројекције сталног пораста броја оболелих, посебно оболелих од малигних болести, овом изградњом ће капацитети Института за онкологију Војводине задовољити потребу за повећањем броја услуга за наредних неколико деценија – истакао је професор Радовановић.

У фази један урађен је ПЕТ центар који је на приземљу и минус један и минус два етажама, на 2.500 квадрата. Ту је и Дневна болница за примање хемиотерапије у приземљу, ПЕТ центар је на минус један нивоу, а апарат за зрачење, икс нож, је на минус два етажи.

каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

- На минус два нивоу је бункер за смештај вишеенергетског линеарног акцелератора са пратећом опремом за радиотерапију (икс нож), техничка соба, амбуланта, апотека, чекаоница за пацијенте, санитарни чвор. На минус један етажи је ПЕТ/ЦТ центар са простором за смештај ПЕТ/ЦТ и СПЕЦТ/ЦТ уређаја, простор за пријем, поделу  и иницирање радиофармака пацијентима, чекаоница за пацијенте, амбуланта и лекарска соба, санитарни чвор. На приземљу је простор Дневне болнице хемиотерапије: пријем пацијената, амбуланте за преглед, лекарска соба, простор за растварање цитостатика, простор за примену терапије, соба за опсервацију пацијената након примљене хемиотерапије, простор за дневни боравак пацијената, чекаоница, санитарни чвор. Ту је и топла веза ка постојећој Служби поликлинике, Института за онкологију Војводине - објашњава др Радовановић.

Месечно 1.000 људи у Војводини оболи од рака

- Према подацима Регистра за рак Војводине, годишњи број регистрованих новооболелих особа од малигних болести у АПВ током 2010-2018. године је био између 10.000 и 11.000. На бази просечног годишњег пораста новоболелих у претходне 3 деценије од 0,9 одсто за мушкарце и 1,2 одсто за жене, процењен број новооболелих за 2019. годину у АПВ је 11.700 нових случајева.- 1.000 новооболелих месечно! Водеће локализације уназад више година посматрано по учешћу новооболелих код мушкараца су малигнитети плућа, дебелог црева, мокраћне бешике и желуца, а код жена малигнитети дојке, плућа, дебелог црева, грлића материце и тела материце.  Годишње умрлих од рака у АПВ је 6.000 – истакао је др Радовановић.

Професор Радовановић сматра да ће простор изграђен у фази два задовољити најмање десетогодишњу пројекцију пружања здравствене заштите на институтима и у складу је са добијеном урбанистичком сагласношћу. 

каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

- Адаптација приземља Института за онкологију Војводине за потребе Центра за имиџинг дијагностику и изградња простора за смештај ангио сале за интензивну радиологију у онкологији; адаптација простора за потребе Кабинета за ендоскопију и Дневне болнице интернистичке онкологије у оквиру Клинике за интернистичку онкологију; адаптација постојећег Кабинета за ендоскопију у болесничке собе у оквиру Клинике за интерну онкологију;  топла веза ка ПЕТ центру. На првом спрату је простор за потребе Института за онкологију и ту су Служба поликлинике – одељење за специјалистичко-консултативне и конзилијарне прегледе, Служба за физикалну медицину и рехабилитацију, Одељење за патохистолошку дијагностику и молекуларну патологију – објашњава др Радовановић.

каменица
Фото: Дневник/ Љ. Петровић

На другом спрату је простор за потребе Института за плућне болести Војводине:  дневна болница за палијативно збрињавање, амбуланта за супортивну и палијативну медицину, дневна болница за хемиотерапију, операциони блок за дневну хирургију. На трећем спрату је простор за потребе Института за кардиоваскуларне болести Војводине: лабораторија, Одељење за електрофизиологију срца и Одељење за неинвазивну кардиолошку дијагностику (кардиоваскуларни имиџинг).

- На четвртом спрату је простор за потребе Института за онкологију Војводине: Клиника за радиолошку терапију – стационарни део, Одељење хируршке онкологије – стационарни део; Дневна болница хирургије и Дневна болница гинекологије – каже др Радовановић.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар