Покрајинска влада подржала медије националних мањина са 312 милиона динара
Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједнцама Драгана Милошевић уручила је уговоре вредне 312 милиона динара директорима мањинских медија чији су оснивачи национални савети.
Уговори за суфинансирање 22 листа девет издавачких кућа у овој години - “Мађар со”, “Хет нап”, “Хлас људу”, “Либертатеа”, “Руске слово” “Хрватска ријеч”, “Буњевачки информативни центар”, “Ридне слово” и “Македонски информативни центар”, уручени су у згради Покрајинске владе, а према речима Драгане Милошевић подршка је пружена у истом износу као и прошле године, упркос пандемији, уз обећање да ће у наредним годинама бити већа.
Према њеним речима, као и prеthodnih година, тако и ове, Покрајинска влада определила је износ од 312 милиона динара за суфинансирање 22 листа девет издавачких кућа на језицима националних мањина, националних заједница.
- У протекле четири године ова Покрајинска влада успела је да подигне ниво финансирања, са једне стране да очува стабилност финансијских средстава и подигне ниво истих, са 260 на 312 милиона динара. Наш циљ и приоритет је да у наредним година повећавамо износ за суфинансирање рада ових медијских кућа - истакла је Милошевић. - Доделом уговора показујемо колико су нам важне националне мањине и колико бринемо о националним заједницама, пре свега у очувању језика, писма, идентитета, информисања и свеопште народне културен националних мањина на територији Војводине, са једне стране, а са друге, национални савети који су оснивачи ових медијских кућа су у снажном партнерском односу са државом, односно Покрајинском владом.
Уговори представљају финансијску стабилност за рад медијских кућа, напомиње Милошевић, без којих би њихов рад био угрожен, али су поносни што су успели да повећају подршку за близу 60 милиона динара, што ће бити приоритет и у наредним годинама.
Директорка недељника “Хет нап” Едит Ласло каже да су од Покрајинске владе добили око 30 милиона динара, сума иста као и prеthodnе године, која им је од виталног значаја.
- Наш недељник ове године слави 75 година излажења, а помоћ омогућује редовни рад, функционисање, излажење недељника, али и реализацију додатних садржаја, којима ћемо обележити и 75 јубиларних година од првог броја- истиче Ласло.
За разлику од листа “Мађар со” којима дотација Владе покрива 50 одсто рада, недељнику “Хет нап” ова помоћ више значи, с обзиром на чињеницу да излазе једном недељно. - Ми смо једини недељник на овом подручју на мађарском језику и улогу не игра толико квантитет, колико квалитет новина, па се трудимо да новац који добијемо максимално искористимо- истиче директорка “Хет нап”.
Румунске новине издавачке куће “Либертатеа” које објављују недељник под истим називом, као и дечији часопис, те часопис за омладину такође су потписале уговор за финансирање својих активности са Покрајинском владом.. Директорица Новинско-издавачке куће “Либертатеа” Маријана Стратулат истиче да им уговор много значи, јер без финансијске помоћи, они не би могли да опстану у медијској трци.
И “Македонски информативни издавачки центар” је такође у избору медија које подражава Покрајинска влада, која им је преко Секретеријата један од главних финансијера.
- Помоћ нам гарантује стабилност и сугурност за пословање током ове године, на чему смо захвални и држави, те Покрајинској влади на мерама подршке упркос коронавирусу и тешком пуњену buyеta, као и изазовима у којима се налазимо, да и ове године, као и prеthodnih, помогне рад националних заједница, па и наше македонске- каже директор Новинско-издавачке установе “Македонски информативни издавачки центар” Озрен Симјановски
Директор НИУ “Руске слово” Борис Варга каже за наш лист да им је ова помоћ јако важна, кључна за функционисање Новинско-издавачке установе “Руске слово”, иако не покрива целокупну делатност, већ њену половину.
Према његовим речима, он је захвалан Републици Србији, те АПВ, што се етички и професионално односи према медијима националних мањина и не постоји мешање у уређивачку политику.
Директорка Новинско-идавачке куће “Мађар со” Розалија Екрес каже да су њихове новине добиле редовну годишњу субвенцију из покрајинског buyеta, која им пуно значи, упркос томе да је износ трећу годину за редом исти, али за функционисање листа помоћ је ненадокнадива.
- На нивоу редакције, од укупних прихода, ова помоћ нам чини близу 50 одсто, а на нивоу саме издавачке куће око 25 одсто и служи у циљу редовних трошкова, те функционисања - каже Екрес за “Дневник”, са којим сматра да деле исти терет, узимајући у вид чињеницу да су оба листа првенствено штампани медији. Она додаје да нам је јако тешко, поготово због прошле године, када је коронавирус наметао саму тему, а организацију посла неизмерно отежао.
Маша Стакић