Pokrajinska vlada podržala medije nacionalnih manjina sa 312 miliona dinara
Pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajedncama Dragana Milošević uručila je ugovore vredne 312 miliona dinara direktorima manjinskih medija čiji su osnivači nacionalni saveti.
Ugovori za sufinansiranje 22 lista devet izdavačkih kuća u ovoj godini - “Mađar so”, “Het nap”, “Hlas ljudu”, “Libertatea”, “Ruske slovo” “Hrvatska riječ”, “Bunjevački informativni centar”, “Ridne slovo” i “Makedonski informativni centar”, uručeni su u zgradi Pokrajinske vlade, a prema rečima Dragane Milošević podrška je pružena u istom iznosu kao i prošle godine, uprkos pandemiji, uz obećanje da će u narednim godinama biti veća.
Prema njenim rečima, kao i prethodnih godina, tako i ove, Pokrajinska vlada opredelila je iznos od 312 miliona dinara za sufinansiranje 22 lista devet izdavačkih kuća na jezicima nacionalnih manjina, nacionalnih zajednica.
- U protekle četiri godine ova Pokrajinska vlada uspela je da podigne nivo finansiranja, sa jedne strane da očuva stabilnost finansijskih sredstava i podigne nivo istih, sa 260 na 312 miliona dinara. Naš cilj i prioritet je da u narednim godina povećavamo iznos za sufinansiranje rada ovih medijskih kuća - istakla je Milošević. - Dodelom ugovora pokazujemo koliko su nam važne nacionalne manjine i koliko brinemo o nacionalnim zajednicama, pre svega u očuvanju jezika, pisma, identiteta, informisanja i sveopšte narodne kulturen nacionalnih manjina na teritoriji Vojvodine, sa jedne strane, a sa druge, nacionalni saveti koji su osnivači ovih medijskih kuća su u snažnom partnerskom odnosu sa državom, odnosno Pokrajinskom vladom.
Ugovori predstavljaju finansijsku stabilnost za rad medijskih kuća, napominje Milošević, bez kojih bi njihov rad bio ugrožen, ali su ponosni što su uspeli da povećaju podršku za blizu 60 miliona dinara, što će biti prioritet i u narednim godinama.
Direktorka nedeljnika “Het nap” Edit Laslo kaže da su od Pokrajinske vlade dobili oko 30 miliona dinara, suma ista kao i prethodne godine, koja im je od vitalnog značaja.
- Naš nedeljnik ove godine slavi 75 godina izlaženja, a pomoć omogućuje redovni rad, funkcionisanje, izlaženje nedeljnika, ali i realizaciju dodatnih sadržaja, kojima ćemo obeležiti i 75 jubilarnih godina od prvog broja- ističe Laslo.
Za razliku od lista “Mađar so” kojima dotacija Vlade pokriva 50 odsto rada, nedeljniku “Het nap” ova pomoć više znači, s obzirom na činjenicu da izlaze jednom nedeljno. - Mi smo jedini nedeljnik na ovom području na mađarskom jeziku i ulogu ne igra toliko kvantitet, koliko kvalitet novina, pa se trudimo da novac koji dobijemo maksimalno iskoristimo- ističe direktorka “Het nap”.
Rumunske novine izdavačke kuće “Libertatea” koje objavljuju nedeljnik pod istim nazivom, kao i dečiji časopis, te časopis za omladinu takođe su potpisale ugovor za finansiranje svojih aktivnosti sa Pokrajinskom vladom.. Direktorica Novinsko-izdavačke kuće “Libertatea” Marijana Stratulat ističe da im ugovor mnogo znači, jer bez finansijske pomoći, oni ne bi mogli da opstanu u medijskoj trci.
I “Makedonski informativni izdavački centar” je takođe u izboru medija koje podražava Pokrajinska vlada, koja im je preko Sekreterijata jedan od glavnih finansijera.
- Pomoć nam garantuje stabilnost i sugurnost za poslovanje tokom ove godine, na čemu smo zahvalni i državi, te Pokrajinskoj vladi na merama podrške uprkos koronavirusu i teškom punjenu buyeta, kao i izazovima u kojima se nalazimo, da i ove godine, kao i prethodnih, pomogne rad nacionalnih zajednica, pa i naše makedonske- kaže direktor Novinsko-izdavačke ustanove “Makedonski informativni izdavački centar” Ozren Simjanovski
Direktor NIU “Ruske slovo” Boris Varga kaže za naš list da im je ova pomoć jako važna, ključna za funkcionisanje Novinsko-izdavačke ustanove “Ruske slovo”, iako ne pokriva celokupnu delatnost, već njenu polovinu.
Prema njegovim rečima, on je zahvalan Republici Srbiji, te APV, što se etički i profesionalno odnosi prema medijima nacionalnih manjina i ne postoji mešanje u uređivačku politiku.
Direktorka Novinsko-idavačke kuće “Mađar so” Rozalija Ekres kaže da su njihove novine dobile redovnu godišnju subvenciju iz pokrajinskog buyeta, koja im puno znači, uprkos tome da je iznos treću godinu za redom isti, ali za funkcionisanje lista pomoć je nenadoknadiva.
- Na nivou redakcije, od ukupnih prihoda, ova pomoć nam čini blizu 50 odsto, a na nivou same izdavačke kuće oko 25 odsto i služi u cilju redovnih troškova, te funkcionisanja - kaže Ekres za “Dnevnik”, sa kojim smatra da dele isti teret, uzimajući u vid činjenicu da su oba lista prvenstveno štampani mediji. Ona dodaje da nam je jako teško, pogotovo zbog prošle godine, kada je koronavirus nametao samu temu, a organizaciju posla neizmerno otežao.
Maša Stakić