Опасан сој грипа стиже у Европу, вакцинација у Војводини од понедељка
НОВИ САД: Институт за вирусологију вакцине и серуме ”Торлак” почео је у четвртак са дристрибуцијом вакцине против сезонског грипа. Укупно 242.546 доза, купљених од “Санофи Пастера” биће распоређено у домове здравља, болнице и институте у складу с планом Националног института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”.
Како кажу у Центру за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине, у питању је тровалентна, инактивисана вакцина која, у складу с препоруком Светске здравствене организације за северну хемисферу, вакцина садржи циркулишуће варијанте вируса грипа А (Х1Н1), А (Х3Н2) (оба су сојеви свињског грипа) и типа Б.
Испоручене количине од 18.750 доза су у складу с потребама домова здравља на територији Јужнобачког округа, кажу у Институту за јавно здравље Војводине и додају да је за територију Дома здравља Нови Сад намењено 9.800 доза вакцине.
У току је дистрибуција вакцине домовима здравља како би у најкраћем року започела кампања вакцинације.
Због чињенице да се заштитна антитела против грипа стварају након две недеље, вакцинација против грипа се препоручује у преепидемијском периоду (идеално у октобру и новембру), али је оправдана и током остатка сезоне грипа.
Аустралија се тренутно суочава с највећом и најсмртоноснијом епидемијом грипа још од Хонконшке епидемије 1968.
Према подацима Имунизационе коалиције Аустралије, до сада је забележено 168.337 случајева обољевања од грипа, док је у исто време 2016. забележена 91.000 случајева.
До сада је, према подацима, од овог опасног соја Хонгконг вируса Х3Н2 који се развија у упалу плућа, умрло 19 људи, а највећа стопа обољевања и смртности забележена је у домовима за старе.
Наша вакцина садржи сој Хонгконг вируса Х3Н2, а епидемиолози очекују да ће се овај вирус ускоро проширити и на северну хемисферу.
Иначе, епидемија грипа, и то најчешће хонконшким сојем свињског грипа Х3Н2, преселила се са јужне хемисфере у екваторијални део планете, а јавили су се и први случајеви обољевања на Северноамеричком континенту, што значи да га треба ускоро очекивати и у Европи.
Давање вакцине против грипа треба да буде усмерено на популацију која је у највећем ризику од настанка озбиљних компликација (старије особе и особе са хроничним и дегенеративним обољењима), али и на здравствене раднике, који могу да даље шире инфекцију на болеснике у повећаном ризику.
Штићеници у геронтолошким центрима су у високом ризику од настанка компликација и њихова заштита вакцинацијом има приоритет.
Нажалост, у Покрајини, као и у читавој земљи, здравствени радници и даље ретко одлазе да приме вакцину против грипа, кажу у Институту. Такође, вакцинација против грипа се препоручује и трудницама и гојазним особама, без обзира на prеthodni вакцинални статус против грипа, које су, после пандемијске 2009/10 године, идентификоване као нове групе ризика за оболевање од грипа.
Према упутству произвођача вакцине, примена вакцине против грипа код трудница је дозвољена током целог периода трудноће, као и током периода лактације. Најмлађи препоручен узраст за спровођење имунизације је 6 месеци, кажу епидемиолози и истичу да је код деце која prеthodno нису вакцинисана, а млађа су од 8 година, другу дозу вакцине против грипа потребно дати након најмање 4 недеље од датума апликације прве дозе.
Сва лица старија од 8 година вакцинишу се само једном дозом вакцине против грипа.
После вакцинације, могу се јавити контраиндикације (повишена телесна температура, акутна заразна болест и алергија на неке од компоненти вакцине, као што су алергија на јаја - овоалбумин, кокошије протеине, неомицин и формалдехид).
Нежељене реакције након вакцинације су по правилу благе (црвенило, оток и бол на месту давања вакцине, главобоља, знојење, главобоља, малаксалост) и повлаче се за дан-два, без терапије.
У неким домовима здравља вакцинација би могла да почне већ у понедељак, а у све здравствене установе вакцине ће бити достављене најкасније до петка.
И. В.