Opasan soj gripa stiže u Evropu, vakcinacija u Vojvodini od ponedeljka
NOVI SAD: Institut za virusologiju vakcine i serume ”Torlak” počeo je u četvrtak sa dristribucijom vakcine protiv sezonskog gripa. Ukupno 242.546 doza, kupljenih od “Sanofi Pastera” biće raspoređeno u domove zdravlja, bolnice i institute u skladu s planom Nacionalnog instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.
Kako kažu u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine, u pitanju je trovalentna, inaktivisana vakcina koja, u skladu s preporukom Svetske zdravstvene organizacije za severnu hemisferu, vakcina sadrži cirkulišuće varijante virusa gripa A (H1N1), A (H3N2) (oba su sojevi svinjskog gripa) i tipa B.
Isporučene količine od 18.750 doza su u skladu s potrebama domova zdravlja na teritoriji Južnobačkog okruga, kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine i dodaju da je za teritoriju Doma zdravlja Novi Sad namenjeno 9.800 doza vakcine.
U toku je distribucija vakcine domovima zdravlja kako bi u najkraćem roku započela kampanja vakcinacije.
Zbog činjenice da se zaštitna antitela protiv gripa stvaraju nakon dve nedelje, vakcinacija protiv gripa se preporučuje u preepidemijskom periodu (idealno u oktobru i novembru), ali je opravdana i tokom ostatka sezone gripa.
Australija se trenutno suočava s najvećom i najsmrtonosnijom epidemijom gripa još od Honkonške epidemije 1968.
Prema podacima Imunizacione koalicije Australije, do sada je zabeleženo 168.337 slučajeva oboljevanja od gripa, dok je u isto vreme 2016. zabeležena 91.000 slučajeva.
Do sada je, prema podacima, od ovog opasnog soja Hongkong virusa H3N2 koji se razvija u upalu pluća, umrlo 19 ljudi, a najveća stopa oboljevanja i smrtnosti zabeležena je u domovima za stare.
Naša vakcina sadrži soj Hongkong virusa H3N2, a epidemiolozi očekuju da će se ovaj virus uskoro proširiti i na severnu hemisferu.
Inače, epidemija gripa, i to najčešće honkonškim sojem svinjskog gripa H3N2, preselila se sa južne hemisfere u ekvatorijalni deo planete, a javili su se i prvi slučajevi oboljevanja na Severnoameričkom kontinentu, što znači da ga treba uskoro očekivati i u Evropi.
Davanje vakcine protiv gripa treba da bude usmereno na populaciju koja je u najvećem riziku od nastanka ozbiljnih komplikacija (starije osobe i osobe sa hroničnim i degenerativnim oboljenjima), ali i na zdravstvene radnike, koji mogu da dalje šire infekciju na bolesnike u povećanom riziku.
Štićenici u gerontološkim centrima su u visokom riziku od nastanka komplikacija i njihova zaštita vakcinacijom ima prioritet.
Nažalost, u Pokrajini, kao i u čitavoj zemlji, zdravstveni radnici i dalje retko odlaze da prime vakcinu protiv gripa, kažu u Institutu. Takođe, vakcinacija protiv gripa se preporučuje i trudnicama i gojaznim osobama, bez obzira na prethodni vakcinalni status protiv gripa, koje su, posle pandemijske 2009/10 godine, identifikovane kao nove grupe rizika za obolevanje od gripa.
Prema uputstvu proizvođača vakcine, primena vakcine protiv gripa kod trudnica je dozvoljena tokom celog perioda trudnoće, kao i tokom perioda laktacije. Najmlađi preporučen uzrast za sprovođenje imunizacije je 6 meseci, kažu epidemiolozi i ističu da je kod dece koja prethodno nisu vakcinisana, a mlađa su od 8 godina, drugu dozu vakcine protiv gripa potrebno dati nakon najmanje 4 nedelje od datuma aplikacije prve doze.
Sva lica starija od 8 godina vakcinišu se samo jednom dozom vakcine protiv gripa.
Posle vakcinacije, mogu se javiti kontraindikacije (povišena telesna temperatura, akutna zarazna bolest i alergija na neke od komponenti vakcine, kao što su alergija na jaja - ovoalbumin, kokošije proteine, neomicin i formaldehid).
Neželjene reakcije nakon vakcinacije su po pravilu blage (crvenilo, otok i bol na mestu davanja vakcine, glavobolja, znojenje, glavobolja, malaksalost) i povlače se za dan-dva, bez terapije.
U nekim domovima zdravlja vakcinacija bi mogla da počne već u ponedeljak, a u sve zdravstvene ustanove vakcine će biti dostavljene najkasnije do petka.
I. V.