light rain
21°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Награда кардиологу др Миодрагу Голубовићу на европском Конгресу у Мадриду

12.06.2022. 16:30 16:36
Пише:
Извор: Heart Failure

Кардиолог Клинике за кардиохирургију у Сремској Каменици Института за кардиоваскуларне болести Војводине др Миодраг Голубовић освојио је другу награду на недавно одржаном кардиолошком Конгресу у Мадриду за приказ случаја комплексног кардиолошког пацијента који је био животно угрожен током пандемије ковид-19.

Како објашњава др Голубовић за “Дневник”, презентован је случај успешног лечења пацијента са  озбиљним кардиолошким и мултисистемским компликацијама.

- У питању је пацијент стар 52 године који болује од дилатативне кардиомиопатије са значајно сниженом функцијом срчаног мишића. Током ранијег лечења на нашем Институту пацијенту су поред стандардне терапије уграђени дефибрилатор и механичка срчана пумпа. Током ковид-19 инфекције, прошлог пролећа, клиничко стање му се погоршало. Због специфичности уграђених апарата он није могао да добије адекватно лечење у месту боравка, а због пандемијских услова није био у могућности да дође на Институт, те остаје на кућном лечењу. Током тог периода долази и до попуштања бубрежне функције, што је имало негативан утицај на срчану активност. Јавио се неправилан и по живот опасан поремећај срчаног ритма те пацијент стиже на нашу Клинику у критичном стању – прича др Голубовић и додаје да је пацијент након три седмице интензивног лечења и тимског рада, опорављен, отпуштен кући и сада редовно долази на кардиолошке контроле.

Др Голубовић напомиње да је ово пример како се у окружењу које нема адекватно развијен програм трансплантације срца, правилном применом препорука за лечење пацијената са најтежим обликом срчане слабости, благовременом уградњом дефибрилатора и срчане пумпе, обезбеђује њихов максималан ефекат који омогућава преживљавање пацијента и у компликованим медицинским условима.


Неопходан наставак програма механичке подршке

Срчана слабост представља један од водећих медицинских проблема и изазова у лечењу. У свету од срчане слабости болује 23 милиона људи и сматра се да између један и два одсто популације има ову болест. С обзиром на епидемиолошке карактеристике популације Војводине, која има два милиона становника, може да се закључи колико људи болује од срчане слабости и коликом броју пацијента ће бити потребна ова врста лечења у будућности.

- На основу досадашњег искуства мислим да је неопходно наставити и интензивирати програм механичке циркулаторне подршке (срчане пумпе), који је започет у Институту пре шест година, наравно паралелно са програмом трансплантације срца на националном нивоу. У том смислу неопходна је адекватна селекција пацијената, правилна и правовремена индикација за уградњу срчане пумпе, која у терапијском смислу продужава живот, побољшава његов квалитет и може да буде мост до трансплантације срца или пак трајан медицински третман – наглашава др Голубовић и додаје како Институт за кардиоваскуларне болести Војводине има и технолошке и стручне, људске ресурсе за овај пројекат.


Конгрес на којем је др Голубовић добио награду одржан је у Мадриду од 21. до 24. маја. У питању је европски Конгрес за срчану слабост, који представља водећи светски догађај посвећен овој болести и покрива читав спектар питања везаних за превенцију, дијагностику и лечење ове болести.

- На Конгресу је  учествовало 427 предавача који су на 127 сесија представили  651 рад и то кроз кроз е-постере, модериране е-постере и усмене презентације. После 18 месеци паузе, Конгрес је поново одржан уживо, те су уз присуство кардиолога из целог света обновљени контакти, размењена искуства и нова сазнања у циљу унапређења лечења срчане слабости. Радови за Конгрес су послати у јануару, након чега су одабрани они који ће бити представљени на скупу. Избор радова је завршен до почетка марта, а мој рад је селектован за презентовање на наградној сесији – наводи др Голубовић.

Према његовим речима, случај који је представио на Конгресу је пример успешног третмана кардиолошких и нефролошких компликација, код пацијента са уграђеном срчаном пумпом и дефибрилатором у периоду ковид-19 пандемије, која је узроковала проблеме у функционисању здравственог система у смислу времена пружање услуге, као и адекватног третмана.

Рад је представио у финалној наградној сесији пред четворочланим жиријем који су чинили реномирани стручњаци из ове области, а након дискусије и одговора на постављена питања, од стране комисије добио је високе оцене и престижну другу награду.

Љубица Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар