НАУЧНИ СКУП „ДОЦЕНТ ДР МИЛЕНА ДАЛМАЦИЈА” У фокусу вода, ваздух и управљање отпадом
Меморијални научни скуп из заштите животне средине “Доцент др Милена Далмација” почео је на Природно математичком факултету, а главне теме овогодишњег скупа су вода, ваздух, земљиште, седимент, управљање отпадом и одрживи развој.
Одржава се од 2013, у знак сећања на трагично преминулу колегиницу Милену Далмацију, а предавања држе добитници награде „Доцент др Милена Далмација” за докторску дисертацију која је дала значајан допринос из области заштите животне средине.
„Ово је идеална прилика за младе истраживаче, студенте докторских студија који су недавно одбранили своје докторате да се продискутује о њиховим научним резултатима међу колегама, успоставе неке нове сарадње и помогне у решавању проблема животне средине“, каже продекан Природно - математичког факултета за науку, међународну сарадњу и развој и председник Управног одбора Фондације “Др Милена Далмација” Срђан Рончевић. „На скупу су одобрена 23 рада, а 20 ће бити усмено изложено у два дана, колико траје меморијални научни скуп.“
Како је истакао, циљ је да се представе оригинални научни радови, на разнолике теме: од воде за пиће, третмана отпадних вода, управљање отпадом, до нових батерија, соларних извора енергије, затим о ремедијацији загађених локалитета.
Продеканка за докторске студије, акредитације и обезбеђење квалитета др Лана Зорић, поручила је да је велико задовољство приметити да се организатори труде да из године у године научни скуп унапреде и учине га што квалитетнијим.
Кроз научни скуп стварају се млади научници
Др Божо Далмација, редован професор на Природно - математичком факултету и отац трагично преминуле Милене Далмације, рекао је да му је изузетно драго што се идеја Милениних другара претворила у озбиљан научни скуп и што Фондација “Доцент др Милена Далмација” може да га помогне, како би он био што успешније организован. - Идеја је била да млади људи науче да излажу своје резултате, где их подвргну научној критици, како би схватили на ком нивоу све то функционише - каже Далмација. - Учествовање на оваквом скупу може да им послужи као одскочна даска за даље, не би ли лакше напредовали, али и да им да увид у то колика је важност науке у њиховом животу.
„Увек имамо велики број младих истраживача који су заинтересовани да раде у области заштите животне средине“, каже Лана Зорић. „На Природно - математичком факултету постоји група људи који квалитетно раде и доприносе овој области, објављују радове у међународним часописима и то свакако доприноси угледном статусу ПМФ-а, да и на међународној сцени буде препознат као институција која се бави заштитом животне средине.“
Научни скуп започео је предавањем “Примена технике пасивног узорковања у одређивању садржаја пестицида у води”, где је доценткиња др Драгана Шуњка представила резултате свог истраживања.
„У пољопривредној производњи, што је посебно актуелно у нашем региону, интензивно се користе пестициди и друге агрохемикалије, што је условило њихово нагомилавање у животној средини, чиме су нарочито угрожене подземне и површинске воде као и земљиште“ каже Драгана Шуњка.“Тема говори о методама пасивног узорковања воде у циљу одређивања остатака пестицида. До данас су у примени углавном традиционалне технике код нас, као и у Европи, те ово представља унапређење, односно допринос читавој тој проблематици, пошто се знатно олакшава узорковање, постижу се бољи и реалнији резултати.“
Како нам је објаснила наша саговорница, метода се односи на одређивање пестицида у води и то пре свега у површинским водама, те се на тај начин скреће пажња на полутанте који су тренутно актуелни и утиче се на то које активне материје представљају највећи проблем, када је реч о остацима пестицида. Директиве Европске уније углавном се односе на материје које дуго година нису у примени у пољопривредној производњи, те се резултати односе на неке нове активне материје које су тренутно актуелне и које се примењују.
И. Миклоши