Мировић обишао екипу серијала „Великани српске Војводине“
Председник Покрајинске владе Игор Мировић обишао је у Патријаршијском двору у Сремским Карловцима, филмски сет и разговарао са сниматељском и глумачком екипом, која учествује у реализацији играно-документарног серијала „Великани српске Војводине“.
Након сцена снимљених у Музеју града Новог Сада на Петроварадинској тврђави, у Збирци стране уметности и Матици српској, екипа филмских посленика ангажована на стварању играно-документарног серијала од 28 епизода наставила је јуче снимање у Патријаршијском двору у Сремским Карловцима.
Уз Мировића екипу стваралаца обишли су и епископ сремски Василије, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић и председник карловачке општине Ненад Миленковић.
Пројекат „Великани српске Војводине“ се реализује у оквиру програма обележавања 100 година од присаједињена војвођанских крајева Краљевини Србији и покрајински премијер као председник Одбора за обележавање тог значајног догађаја изразио је јуче задовољство што је имао прилику да се увери у елан и труд који се улаже да би се по први пут осветлиле личности и то време које је било заиста изузетно и препуно великих искушења.
„Продукцијска кућа „Бео медија“ уз помоћ Покрајинске владе први пут у историји снима серију кратког формата о 28 личности из националне, српске прошлости Војводине међу којима су Јаша Томић, Светозар Милетић, Јован Јовановића Змај, митропоплит Стратимировић и многи други, који су својим трудом и прегнућем извојевали слободу крунисану 1918. Године“ рекао је Игор Мировић: „Серија се снима под покровитељством Одбора за обележавање стогодишњице присаједињења Војводине ондашњој Краљевини Србији, на чијем сам челу. Реч је о серијалу кратке форме погодном за емитовање преко интернета и телевизије и који треба да буде завршен почетком маја. Надам се да ћемо 13. маја на 170 - годишњицу одржавања Мајске скупштине имати прилику да видимо прву епизоду.“
„Трудимо се да то време дочарамо на занимљив начин, јер је основна намена да нас овај серијал научи нечему и да буде довољно модеран да младе генерације могу лако да успоставе контакт с том темом. Покушавамо да у што краћем, на неки начин у двадесетпрвовековном маниру Јутјуба, остваримо контакт са публиком, што је важно када је реч о историјским личностима и догађајима“, каже редитељ Иван Живковић.
Мировић је најавио још један филмски пројекат сличне тематике у овој години јубилеја. Како је рекао, у питању је играни филм и серија по сценарију Милована Витезовића, чије снимање треба да почне за два до три месеца у сарадњи с другом продукцијском кућом.
Серијал „Великани српске Војводине“ обрађује тему присаједињења Војводе Краљевини Србије 1918. године, али не обхвата само историјске личности тога доба, него сублимира догађаје и личности од 18. до 20. века, са нагласком на период националног буђења српског народа у Аустроугорској у другој половини 19. и првим деценијама наредног столећа.
„Личности које обрађујемо које нису све из тог историјског периода присаједињења Војводине, има их и из дубље прошлости зато што се бавимо идејом и покретом који је резултирао присаједињењем 1918. Године“, каже редитељ Иван Живковић: „Бавимо се заправо читавом том идејом која је сазревала кроз време. За сада су у том приказу догађаја и личности учествовали глумци Бојан Жировић, Гордана Ђурђевић Димић и Небојша Дугалић.“
Један од глумаца у овом серијалу који је јуче просторијама Патријаршијског двора у Сремским Карловцима снимао сцене, Небојша Дугалић, каже да се нада што широј доступности овог пројекта зато што је , како је нагласио, ствар елементарне одговорности сећати се најзначајнијих људи свога народа, поготово оних који су то постигли, одредивши неке историјске токове и преломне тренутке у нашој прошлости. Дугалић има улогу наратора, који упознаје гледаоце са животима свих тих значајних људи и пручује да ће то бити занимљива визуелна и наративна шетња кроз простор и све те биографије.
У настанку серијала учествују са становишта историјске науке проф. др Љубомирка Кркљуш, те историчари др Жарко Димић, Ђорђе Србуловић и Ђорђе Бошковић.
Зорица Милосављевић
Фото: Ђ. Радивојевић