ТРАДИЦИЈА ЛОВСТВА И ГУРМАНЛУКА Пети „Кањишки ловачки дан“ окупио ловце из Србије и Мађарске; КОГА БОРИС ПРЕКРСТИ, добар ће „нишанџија“ постати
Пети пут „Кањишки ловачки дан“ приређен крај Тисе у организацији Ловачког удружења „Кањижа“, окупио је 78 кулинарских екипа и бројне љубитеље ловства и природе.
Манифестација постаје традиционална, окупља велики број ловаца из Србије и Мађарске, са циљем афирмације ловства, а свечано ју је отворио председник кањишке општине Роберт Фејстамер. Председник ЛУ „Кањижа“ Душан Нићифоровић истиче да је ово прилика да се покаже да ловство није само пуцање у дивљач. Приказују се ловачки трофеји, рад са ловачким псима и соколовима... Кулинарске екипе су се такмичиле у кувању паприкаша у котлићима од меса дивље свиње и од срнетине, а кувала се и супа од препелица и спремали други гурманлуци.
У одавању последње почасти дивљачи, изношењем одстрељеног срндаћа и обављањем чина крштења младог ловца који је први пут одстрелио крупну дивљач, кањишким ловцима придружиле су се и колеге из ЛУ „Капетански рит“, које окупља ловце из осталих места кањишке општине. У улози кума, председник „Капетанског рита“ Борис Бајић објашњава да је у питању велика традиција у ловству која сеже до праисторије када је то представљало обред иницијације, преображај детета у одраслог човека , којим је доказивао да може да заштити породицу, односно да на трпезу донесе довољно меса.
Крштење је прошао млади кањишки ловац Зоран Петровић.
– Мој кум Борис ми је учинио велику част и увеличао ми овај дан, тако да смо од данас нераздвојна ловачка дружина – пресрећан је био Петровић.
ЛУ „Кањижа“ има потенцијала у ловном туризму, а Силвестер Ковач напомиње да манифестација доприноси да се за кањишке ловце више чује. Члан ЛД „Кањижа“ Горан Бошњак истиче да се већ две деценије добро сарађују са ловцима из Мађарске, па су међусобне посете честе. Соколар Тибор Петровић из Чантавира појашњава да се са овим птицама и лови, али да он ради на биолошкој заштити од нежељених птица.
–Соколови се показују као добра заштита од нежељених улазака голубова у тржне центре, јер прљају простор, храну ... Штитимо комплекс стадиона Арена ТСЦ-а у Бачкој Тополи, фабрику „Винербергер“ у Кањижи и друге објекте, тако да од соколова и сродних грабљивица итекако има користи – каже Петровић.
Стручни жири којим је руководио мајстор кулинарства Андраш Менч, оцењивао је паприкаше од меса дивље свиње, срне и јелена, па су најбољима додељене медаље и пехари, а прелазни пехар понеје Золтан Киш из Чока.
Текст и фото: М. Митровић