moderate rain
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Лекари и техничари Клинике за анестезију у борби против короне

30.05.2021. 10:01 10:06
Пише:
Фото: КЦВ

Клинички центар Војводине од почетка пандемије ковид-19 има водећу улогу у збрињавању болесника са средње тешком и тешком клиничком сликом.

Управница Клинике за анестезију, интензивну терапију и терапију бола КЦВ др Нада Анђелић каже како је значајан број ковид болесника које су имали у протеклих годину дана имао тешку форму болести, која се испољава упалом плућа са попуштањем плућне функције, као и попуштањем функције других виталних органа, пре свега бубрега, срца и јетре. Болесници са оваквом клиничком сликом су животно угрожени и представљају популацију критично оболелих.

- Њихово лечење је специфично, подразумева примену инвазивних процедура, као што су механичка вентилација плућа, методе замене бубрежне функције, двадесетчетворочасовно праћење виталних функција. Стога се лечење одвија у јединицама интензивног лечења. Осим рада у операционој сали и периоперативног збрињавања болесника, лечење критично оболелих  представља саставни део свакодневног рада анестезиолога – каже др Анђелић и додаје како је улога анестезиолога у савременој медицини  изузетно важна и комплексна, а у времену ковида добила је још истакнутије место.


Рад и са не-ковид пацијентима

Безбедност болесника је приоритет, па је од примарног значаја стално праћење болесника и правовремено реаговање. На Клиници за анестезију ради 71 специјалиста анестезиологије, 19 специјализаната, пет доктора медицине и 189 медицинских техничара. Осим рада у ковид интензивним јединицама све време током трајања пандемије, радили су и са хируршким болесницима у операционој сали, али и ван ње и у јединицама интензивне терапије за не-ковид болеснике.


Осим значајног повећања посла, раде у изузетно тешким условима, јер носе заштитну опрему. Имају велики број критично оболелих пацијената, чије лечење је морало да буде у изолованим јединицама интензивног лечења, те су отварали нове јединице интензивног лечења.

У периоду од марта прошле, до априла ове године, у КЦВ је било отворено седам нових интензивних јединица, са 82 постеље. На овим  одељењима било је ангажовано више од 50 анестезиолога и више од 90 медицинских техничара са наше Клинике (Управница Клинике за  анестезију, интензивну терапију и терапију бола КЦВ др Нада Анђелић)

- У периоду од марта прошле, до априла ове године, у КЦВ је било отворено седам нових интензивних јединица, са 82 постеље. На овим одељењима било је ангажовано више од 50 анестезиолога и више од 90 медицинских техничара са наше Клинике. Свака јединица има свог координатора анестезиолога који је задужен за организацију рада и стручну подршку и  још по два дежурна анестезиолога у свакодневном раду. Усредсредили смо се да радимо добро оно што знамо, а то је лечење респираторне инсуфицијенције, као и лечење вишеструког затајивања органа - напомиње др Анђелић.

О ковид-19, специфичностима ових болесника и лечењу, учили су паралелно са радом.  Одлуке о започињању механичке вентилације плућа, хемодијализе, када и кога предложити за екстракорпоралну мембранску оксигенацију (ЕКМО), односно апарат за вантелесни крвоток, доносили су на основу клиничког стања пацијента.  У лечењу критично оболелих примењују смернице из Националног протокола за лечење ових болесника, при чему је приступ прилагођен индивидуалним потребама.

- Присутна је и  стална брига анестезиолога да ли је све исправно проценио и урадио за своје пацијенте. Стога је овај период представљао и велико психолошко оптерећење за све нас. Анестезиолози КЦВ, заједно са својим сарадницима, поднели су огроман терет рада у тешким условима, збрињавајући велики број изузетно комплексних, животно угрожених болесника, при чему су показали висок степен стручности, пожртвованости и тимског рада – сматра др Анђелић.

Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар