Lekari i tehničari Klinike za anesteziju u borbi protiv korone
Klinički centar Vojvodine od početka pandemije kovid-19 ima vodeću ulogu u zbrinjavanju bolesnika sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom.
Upravnica Klinike za anesteziju, intenzivnu terapiju i terapiju bola KCV dr Nada Anđelić kaže kako je značajan broj kovid bolesnika koje su imali u proteklih godinu dana imao tešku formu bolesti, koja se ispoljava upalom pluća sa popuštanjem plućne funkcije, kao i popuštanjem funkcije drugih vitalnih organa, pre svega bubrega, srca i jetre. Bolesnici sa ovakvom kliničkom slikom su životno ugroženi i predstavljaju populaciju kritično obolelih.
- Njihovo lečenje je specifično, podrazumeva primenu invazivnih procedura, kao što su mehanička ventilacija pluća, metode zamene bubrežne funkcije, dvadesetčetvoročasovno praćenje vitalnih funkcija. Stoga se lečenje odvija u jedinicama intenzivnog lečenja. Osim rada u operacionoj sali i perioperativnog zbrinjavanja bolesnika, lečenje kritično obolelih predstavlja sastavni deo svakodnevnog rada anesteziologa – kaže dr Anđelić i dodaje kako je uloga anesteziologa u savremenoj medicini izuzetno važna i kompleksna, a u vremenu kovida dobila je još istaknutije mesto.
Rad i sa ne-kovid pacijentima
Bezbednost bolesnika je prioritet, pa je od primarnog značaja stalno praćenje bolesnika i pravovremeno reagovanje. Na Klinici za anesteziju radi 71 specijalista anesteziologije, 19 specijalizanata, pet doktora medicine i 189 medicinskih tehničara. Osim rada u kovid intenzivnim jedinicama sve vreme tokom trajanja pandemije, radili su i sa hirurškim bolesnicima u operacionoj sali, ali i van nje i u jedinicama intenzivne terapije za ne-kovid bolesnike.
Osim značajnog povećanja posla, rade u izuzetno teškim uslovima, jer nose zaštitnu opremu. Imaju veliki broj kritično obolelih pacijenata, čije lečenje je moralo da bude u izolovanim jedinicama intenzivnog lečenja, te su otvarali nove jedinice intenzivnog lečenja.
- U periodu od marta prošle, do aprila ove godine, u KCV je bilo otvoreno sedam novih intenzivnih jedinica, sa 82 postelje. Na ovim odeljenjima bilo je angažovano više od 50 anesteziologa i više od 90 medicinskih tehničara sa naše Klinike. Svaka jedinica ima svog koordinatora anesteziologa koji je zadužen za organizaciju rada i stručnu podršku i još po dva dežurna anesteziologa u svakodnevnom radu. Usredsredili smo se da radimo dobro ono što znamo, a to je lečenje respiratorne insuficijencije, kao i lečenje višestrukog zatajivanja organa - napominje dr Anđelić.
O kovid-19, specifičnostima ovih bolesnika i lečenju, učili su paralelno sa radom. Odluke o započinjanju mehaničke ventilacije pluća, hemodijalize, kada i koga predložiti za ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju (EKMO), odnosno aparat za vantelesni krvotok, donosili su na osnovu kliničkog stanja pacijenta. U lečenju kritično obolelih primenjuju smernice iz Nacionalnog protokola za lečenje ovih bolesnika, pri čemu je pristup prilagođen individualnim potrebama.
- Prisutna je i stalna briga anesteziologa da li je sve ispravno procenio i uradio za svoje pacijente. Stoga je ovaj period predstavljao i veliko psihološko opterećenje za sve nas. Anesteziolozi KCV, zajedno sa svojim saradnicima, podneli su ogroman teret rada u teškim uslovima, zbrinjavajući veliki broj izuzetno kompleksnih, životno ugroženih bolesnika, pri čemu su pokazali visok stepen stručnosti, požrtvovanosti i timskog rada – smatra dr Anđelić.
Ljubica Petrović