Коме смета Дарвинова теорија еволуције
Пре неколико дана у јавност је изашла вест да је петиција с потписима академика, професора универзитета, лекара и доктора наука, предата Министарству просвете, Одбору за образовање, председништву САНУ и сенатима универзитета. Њоме се захтева ревизија изучавања теорије еволуције.
Петицију је послао хирург Радмило Рончевић из Београда, а међу потписницима су и 24 инжењера, 19 професора средњих школа, 14 филозофа, филолога и социолога, 25 дипломираних правника и економиста, пет фармацеута и хемичара, осам уметника, пет новинара и пет свештеника, наводи се у петицији. Петицију је потписала и бивша министарка просвете Љиљана Чолић, која је пре 13 година, због покушаја да декретом избаци Дарвинову теорију еволуције из школског програма, била принуђена да поднесе оставку.
У објашњењу петиције, густо куцаном на четири стране, наводе се и протеини и ДНК и “изгубљене карике ланца живота”. Иако творац овог памфлета, пензионисани хирург Радмило Рончевић каже да није креациониста, они се у овом допису ипак спомињу. “Еволуционисти сматрају да се, када је у питању теорија еволуције, не треба придржавати научних принципа, не треба никакав научни доказ да би се потврдила хипотеза... “Каква би реакција била када би креационисти предлагали нешто слично?”, пита се др Рончевић. “Време је да се и у нашем образовном систему приступи ревизији изучавања теорије еволуције на основу научних чињеница које оспоравају неодарвинистичку догму. За сада постоје два схватања о настанку живота (библијско и еволуционистичко). Требало би на адекватан начин упознати ученике и са савременим религијским схватањем”, каже Рончевић, изгледа несвестан чињенице да се о библијском ii другим постанцима света ђаци обавештавају на изборним часовима веронауке. Ако желе.
Професорка еволуционе биологије Биолошког факултета Универзитета у Београду каже да нема дилему, и да је реч о такозваним креационистима, који верују да је Дарвинова теорија еволуције погрешна и да је свет Божја креација.
"То је још један покушај да се религија убаци у наставу из науке и то нам није први пут", каже др Стојковић.
"Ради се о старим креационистичким идејама које су потпуно анахроне и ненаучне. Не постоји ниједно научно сазнање које иде у прилог наведеним тврдњама и негирању еволуције", каже за “Данас” професор Жељко Томановић, декан Биолошког факултета. Креационистичке идеје су потекле од квазирелигијских организација из САД и осталих западних земаља, а данас су раширене свуда. Мада сам сигуран да државне институције неће озбиљно схватити петицију, ипак ће високошколске и научне установе реаговати код надлежних.
А кад смо код државних институција, огласио се и председник Одбора за образовање, бивши муфтија Муамер Зукорлић који, као верник, дели креационистичко становиште о пореклу живог света. Ипак, истиче да као председник Одбора нема право да са те позиције намеће своје ставове.
"Тражити од скупштинског одбора за образовање да се изјасни да ли је валидна Дарвинова терија је комично, а могао бих и неке теже речи да употребим, јер ово није научна институција, скупштина Србије је политичка, то је представвништво политичке воље народа и она рапсравља о сасвим другим стварима као законодавно тело", рекао је Жарко Кораћ, члан Одбора.
На потезу су Министарство просвете, као и универзитети у Србији. Да ли ће после овог покушаја креациониста да у наставни програм уведу и неке друге теорије постанка живота на овој планети, остаје да се види. До тада, нека се спреме теоретичари НЛО завере.
И. Вујанов
САНУ не дели ставове Петиције
На вест да је Петицију о ревизији теорије еволуције потписало 52 академика, Извршни одбор САНУ саопштио је да су Петицију потписала само два члана САНУ, те наводе да не деле ставове Петиције.
“С појавом Петиције за ревизију изучавања теорије еволуције у нашим школама и на факултетима, у наводима аутора петиције, а потом и у штампи, пласирана је вест да је њу, међу осталима, потписало и 52 академика. Извршни одбор САНУ је констатовао да су испод овог текста имена два члана САНУ, што је њихово неупитно право као појединаца”, наводи се у саопштењу. Они наводе да не деле ставове ове Петиције, те да се Извршни одбор са чуђењем пита да ли заиста неко верује да се петицијама или аргументом броја потписа може приступити проблему који карактерише дуготрајна супростављеност два тешко помирљива дискурса.
“Стога, полазећи од научно заснованог приступа који јој је инхерентан, САНУ ће се о овом питању аргументовано огласити”, наводи ИО САНУ.