Кисић Тепавчевић: Ефекти строжих мера за десетак дана
"Не можемо видети ефекат мера сутра, прексутра. Можемо да их видимо за десетак дана. Мере су и орочене на две недеље па ћемо видети надаље", казала је министарка за рад и чланица Кризног штаба, др Дарија Кисић Тепавчевић
БЕОГРАД: Члан Кризног штаба, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања др Дарија Кисић Тепавчевић, казала је да ће ефекти данас усвојених строжих мера за сузбијање ширења Ковида-19 бити видљиве тек за десетак дана и поново позвала људе да стриктно поштују основне мере предострожности - ношење маски, држање дистанце, прање руку.
"Не можемо видети ефекат мера сутра, прексутра. Можемо да их видимо за десетак дана. Мере су и орочене на две недеље па ћемо видети надаље", казала је Кисић Тепавчевић за телевизију Пинк.
Она је додала да даље пооштравање може да значи евентуално ограничавање рада свих објеката на време пре 21 сата увече, могуће од 18 сати, наводећи да је таквих предлога данас било у стручном делу Кризног штаба.
Кисић Тепавчевић је казала и да мере које су данас пооштрене не треба никога да изненаде.
"Притисак је огроман на здравствени систем. Међутим, све мере које доносимо и пооштравамо имају за циљ да се примарне мере спроводе, ношење маски, држање физичке дистанце...Апелујемо да се уздржимо од скупова и дешавања, прослава, ове године мора да буде другачије него што смо навикли", поручила је Кисић Тепавчевић.
Упитана за здравствено стање патријарха Иринеја, она је одговорила да је оно тренутно стабилно и да се нада његовом брзом опоравку.
Републички кризни штаб донео је данас одлуку да се ограничи рад свих објеката у периоду од 21 сат увече до 5 сати ујутру, сем апотека, бензинских пумпи и продавница за доставу хране.
Мере ће почети да важе од уторка, 17. новембра.
Кисић Тепавчевић: Пред Ковид-19 немоћни без вакцине
БЕОГРАД: Члан Кризног штаба, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић указала је вечерас на значај колективне имунизације и вакцинације против Ковида-19, када вакцина буде стигла у Србију, а упитана за став "антиваксерског" покрета према томе, навела да су посреди "бесмислице".
"Желим да назначим да је вакцинација битна, јер ако је значајан проценат нас имун и ако то постигнемо вакцином, чинимо баријеру за даље ширење инфекције. Онда вирусу постепено слаби вируленција", истакла је Кисић Тепавчевић за телевизију Пинк и додала да не би улазила у полемике са противницима вакцинације.
"Причати о томе који проценат не би прихватио вакцинацију је нешто бесмислено. Поред пандемије видимо да се сусрећемо и са ''инфодемијом'', која угрожава животе. Оне су ипак у мањини и време их је демантовало. Јер, показало се да смо немоћни пред вирусом када вакцине нема", поручила је она.
Суштина је, каже, подићи колективни имунитет изнад нивоа који ће да дозволи епидемијско ширење болести.
"Степен патогености вируса није његова непроменљива особина. Она се мења. Управо је организам који је на њега отпоран најнеповољнија средина", категорична је Кисић Тепавчевић.
Она је навела да је не тако давно била на снази епидемија малих богиња и где је било 15 жртава и преко 6.000 оболелих, што је, како је казала, заиста страшно у 21. веку.
"И то зато што је обухват вакцинисања био испод захтеваног", закључила је Кисић Тепавчевић.