Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кајацима и кануима низ Тису, од Тисакечке до Сланкамена

16.07.2019. 15:23 13:06
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Студенти Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Сегедину заједно са својим професорима, спуштаће се почетком септембра у кајацима и кануима Тисом више од 160 километара, од мађарског града Тисакечке све до Сланкамена.

Ова плански осмишљена и разноликом активностима обогаћена „авантура“ део је завршнице једног занимљивог и потенцијално корисног прекограничног пројекта, који је јуче представљен на Факултету спорта и физичког васпитања.

Као део припрема за пилот половидбу, одржан је семинар под називом „Могућности имплементације спортско–рекреативних, туристичких и културних активности на обалама реке Тисе током имплементације кајак/кану пилот програма“ који је саставни део јединственог ИПА Intеrrеg пројекта, програма Србија - Мађарска. Пројекат се заједнички реализује с Универзитетом у Сегедину под називом „Девелопмнет оф water тоурисм он waterways connecting Hungary анд Сербиа – Watertour“, а настао је у сарадњи неколико факултета оба Универзитета, чији су студенти заједно с наставницима осмислили ову атрактивну веслачку руту.

- Припреме теку одлично. У наредном периоду требало би да имамо и тренинге с нашим студентима, приликом којих ћемо се увеславати и спремати за предстојећу регату – рекао је Бојан Рашковић, студент треће године Факултета спорта и физичког васпитања и један од учесника овог међународног пројекта. - Биће то моје прво иксуство на Тиси и веома сам узбуђен због тога. Ово је јединствена прилика, како за студнете из Србије, тако и Мађарске, да учествују у једном овако значајном пројекту. Нама је веома драго што ћемо имати прилику да упознамо неке нове младе људе из нашег региона и надам се да ћемо стећи нова пријатељства за читав живот.

По речима Борислава Обрадовића, продекана за наставу на Факултету спорта и физичког васпитања, пројеката траје две године и 1. октбра се завршава.

- За месец септембар планирана је пилот фаза, у којој учествују студенти Факултета спорта и физичког васпитања, Депаратмана за географаију ПМФ-а као и студенти Учитељског факултета на мађарском језику из Суботице. Укупно 50 студената требало би да крене на ову, могли бисмо рећи авантуристичку туру. Идеја је да овај пројекат буде самоодржив, што значи да ћемо наредне године, надамо се, овај исти програм понудити и студентима осталих факултета, као и рекреативцима, дакле, сваком ко је заинтересован да ужива на Тиси њеним целим делом кроз Србију и једним делом кроз Мађарску и може слободно да иде овом путем који сада тестирамо – каже  професор Обрадовић. - Резултат овог пројекта биће и мапа на располагању свима који су расположни да део лета проведу на путовању дуж реке Тисе. Идеја пројекта је унапређење туристичке понуде реке Тисе, за шта постоји инфраструктура и у Мађарској и код нас, а ми то идемо да проверимо и потврдимо и тако охрабримо све остале да се упуте тим путем.


Рекреација, култура и забава

Тиска веслачка рута у верзији заједничког пројекта Универзитета у Сегедуну и Универзитета у Новом Саду креће из Мађарске. Преко Сегедина се стиже у Кањижу, следе задражавања у Ади, затим Бечеју, па Арацу, да би се стигло до коначног одредишта, Сланкамена. За сваки дан и свако место, осим веслања, предвиђене су разноврсне спортске и рекреативне актвности: од разгибавања, аоробика, јоге, пилатеса до yoginga... Биће организована и такмичења у мање познатим или тек смишљеним спортовима, међу којима је и плажни голф. Поред обилсака знаменитости у сваком од места задражавања, у вечерњим сатима обавезан је и забавни програм.


Како је истакла проф. др Анђелија Ивков Џигурски са Департмана за географију, хотелијерство и туризам на Природно математичком факултету, на Департману је одржано неколико радионица које су биле посвећене туристичкој понуди, на реци и уз реку Тису.

- Дати су конкретни предлози за развој туризма и све оно што би могли бити додатни садражаји који би били понуђени свима који буду боравили на Тиси. Планирамо за септембар завршну конференцију која ће обележити и крај овог пројекта. Конференција ће бити одржана у оквиру наше међународне конференције CTTH која се традиционално одржава на нашем Департману, једна ће бити посвећена овом пројекту и проблемима којима се ми бавимо.

Представник Универзитета у Сегедину и један од покретача овог прекограничног пројекта проф. др Фернц Ђури, изразио је велико задовољтво сарадњом оствареном кроз пројекат.

- Прилика је ово да се упознамо међусобно, као и с туристичком понудом онога што имамо на Тиси. Од културно-историјског наслеђа до угоститељског потенцијала који постоје, али би могли да се користе на квалитетнији и разноврснији начин – каже др Ђури.

Истраживач и ПР Факултета спорта и физичког васпитања др Даринка Коровљев указала је на важност јучерашњег, пред пловидбу финалног састанка, на којем је утврђено тачно време поласка, тачан распореред активности током путовања низ реку.

- Први пут се дешава да ћемо веслати заједно с колегама из Мађарске, кроз Мађарску и кроз Војводину Тисом све до Дунава –  рекла је др Коровљев - То је прилика за све учеснике пројекта да се едукују из области спорта и туризма. Ако овај пројекат заживи, сви могу у својим местима даље да развијају ову понуду. Иначе, ово је прва сарадња Факултета спорта и физичког васпитања и Природно –математичког факултета и веома се томе радујемо. У најави су и неке нове идеје. Ми имамо спортски и рекеретивани садржај, а они туристички и еколошки, који се надопуњују у тежњи заједничком циљу – осмишљеној понуди нових садржаја овде где живимо. ПМФ поседује и изврсно знање и нове технологије које ћемо применити у креирању мобилне апликције, преко које ће бити доступне све информације везане за путовање низ Тису: како се припремити, одакле кренути, ко вас где чека, где су кампови, наравно, ако заживе, шта можете у тим малим местима да посетите: од угоститељских обајакта, преко културно историјског наслеђа до природних ресурса.

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар