Јанковић: Погоршан положај особа са инвалидитетом током пандемије
БЕОГРАД: Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поручила је, поводом Међународног дана особа са инвалидитетом, да је потреба за солидарношћу и ангажовањем институција у заштити и унапређењу права тих особа дошла до пуног изражаја током пандемије вируса КОВИД 19.
Јанковић указује да је тежак положај особа са инвалидитетом додатно погоршан, будући да су поједине мере за ублажавање ширења вируса, као и општа ситуација коју је пандемија порузроковала, довеле до повећаног броја случајева дискриминације наших суграђана и суграђанки са инвалидитетом.
Према њеним речима, већа изолација и искљученост, ограничен приступ здравственим и услугама социјалне заштите, недовољна могућност употребе савремених технологија у циљу адекватног информисања, образовања и комуникације, повећан ризик од насиља у породици, као и отежани услови боравка у установама социјалне заштите у којима бораве особе са инвалидитетом, само су неки од проблема који су, услед пандемије, снажно погодили ову осетљиву друштвену групу.
Јанковић је истакла да је Повереник за заштиту равноправности правовремено реаговао на новонасталу ситуацију, упутивши током ванредног стања више препорука и иницијатива државним органима и институцијама.
Како се наводи у саопштењу Повереника, међу њима је и иницијатива да се персоналним асистентима и неформалним неговатељима, особама са аутизмом и њиховим старатељима дозволи кретање током полицијског часа, да се запосленим особама са инвалидитетом омогући рад од куће, да програмима подршке на локалном нивоу буду обухваћене особе са инвалидитетом, као и препорука РТС-у да прилагоди информативни програм особама са оштећеним видом или слухом.
Влада Србије је прихватила већину препорука Повереника, наводи се и додаје да су РТС и РТВ своје информативне садржаје прилагодили особама са сензорним инвалидитетом.
Будући да дигитално окружење све више преузима значајну улогу у свакодневном животу, што је још више изражено у условима пандемије, од изузетне је важности, наводи Јанковић, да се особама са инвалидитетом омогући да буду активно укључене.
Тим поводом, повереница Јанковић говориће на конфенцији "За живот без баријера" посвећеној укључивању особа са инвалидитетом у дигитално друштво која се одржава 3. децембра.
НОВИ САД: Покрајински заштитник грађана Зоран Павловић данас је, поводом Међународног дана особа са инвалидитетом, поручио да особе са инвалидитетом не смеју бити лишене гарантованих права ни у редовном, ни у ванредном стању.
"Не сме бити ни сада, а ни убудуће, ни у редовном, а ни у ванредном стању, ничега што би особе са инвалидитетом лишавало гарантованих права и нарушавало њихово људско достојанство", каже Покрајински омбудсман.
Како је саопштено, Покрајински заштитник грађана током године своју пажњу фокусирао на остваривање права особа са инвалидитетом, посебно имајући у виду рестрикције које се намећу у циљу ефикасне борбе против епидемије корона вируса.
Подсећа се да је тим поводом, Покрајински омбудсман организовао видео конференцију на којој су представници установа социјалне заштите, независних институција, просветних установа и невладиних организација говорили о положају и проблемима особа са инвалидитетом.
Учесници конференције су били сагласни у оцени да је положај особа са инвалидитетом и у редовном стању веома деликатан и да он у ванредном стању може бити погоршан ако мере, које се предузимају на узбијању пандемије, не буду прилагођене особама са инвалидитетом.
Како је саопштено, Павловић је подсетио на речи из Универзалне декларације о људским правима: "Сва људска бића се рађају слободна и једнака у достојанству и правима".
Покрајински заштитник грађана сматра да од нашег доноса према особама са инвалидитеом зависи да ли ће ове речи бити необавезујућа фраза.
Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар обележава се од 1992. године, када је Генерална скупштина УН усвојила резолуцију којом се све земље позивају на обележавање тог дана.
Циљ обележавања је да се и особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учешће у управљању друштвом у коме живе.
Особе са инвалидитетом данас чине око 15 одсто светске популације и наилазе на бројне проблеме и баријере у свом свакодневном функционисању.
Суочавају са неједнаким могућностима у погледу образовања, запошљавања, здравствене и социјалне заштите, а њихов свакодневни живот оптерећују и многе предрасуде и стереотипи.