Janković: Pogoršan položaj osoba sa invaliditetom tokom pandemije
BEOGRAD: Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković poručila je, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, da je potreba za solidarnošću i angažovanjem institucija u zaštiti i unapređenju prava tih osoba došla do punog izražaja tokom pandemije virusa KOVID 19.
Janković ukazuje da je težak položaj osoba sa invaliditetom dodatno pogoršan, budući da su pojedine mere za ublažavanje širenja virusa, kao i opšta situacija koju je pandemija poruzrokovala, dovele do povećanog broja slučajeva diskriminacije naših sugrađana i sugrađanki sa invaliditetom.
Prema njenim rečima, veća izolacija i isključenost, ograničen pristup zdravstvenim i uslugama socijalne zaštite, nedovoljna mogućnost upotrebe savremenih tehnologija u cilju adekvatnog informisanja, obrazovanja i komunikacije, povećan rizik od nasilja u porodici, kao i otežani uslovi boravka u ustanovama socijalne zaštite u kojima borave osobe sa invaliditetom, samo su neki od problema koji su, usled pandemije, snažno pogodili ovu osetljivu društvenu grupu.
Janković je istakla da je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti pravovremeno reagovao na novonastalu situaciju, uputivši tokom vanrednog stanja više preporuka i inicijativa državnim organima i institucijama.
Kako se navodi u saopštenju Poverenika, među njima je i inicijativa da se personalnim asistentima i neformalnim negovateljima, osobama sa autizmom i njihovim starateljima dozvoli kretanje tokom policijskog časa, da se zaposlenim osobama sa invaliditetom omogući rad od kuće, da programima podrške na lokalnom nivou budu obuhvaćene osobe sa invaliditetom, kao i preporuka RTS-u da prilagodi informativni program osobama sa oštećenim vidom ili sluhom.
Vlada Srbije je prihvatila većinu preporuka Poverenika, navodi se i dodaje da su RTS i RTV svoje informativne sadržaje prilagodili osobama sa senzornim invaliditetom.
Budući da digitalno okruženje sve više preuzima značajnu ulogu u svakodnevnom životu, što je još više izraženo u uslovima pandemije, od izuzetne je važnosti, navodi Janković, da se osobama sa invaliditetom omogući da budu aktivno uključene.
Tim povodom, poverenica Janković govoriće na konfenciji "Za život bez barijera" posvećenoj uključivanju osoba sa invaliditetom u digitalno društvo koja se održava 3. decembra.
NOVI SAD: Pokrajinski zaštitnik građana Zoran Pavlović danas je, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, poručio da osobe sa invaliditetom ne smeju biti lišene garantovanih prava ni u redovnom, ni u vanrednom stanju.
"Ne sme biti ni sada, a ni ubuduće, ni u redovnom, a ni u vanrednom stanju, ničega što bi osobe sa invaliditetom lišavalo garantovanih prava i narušavalo njihovo ljudsko dostojanstvo", kaže Pokrajinski ombudsman.
Kako je saopšteno, Pokrajinski zaštitnik građana tokom godine svoju pažnju fokusirao na ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom, posebno imajući u vidu restrikcije koje se nameću u cilju efikasne borbe protiv epidemije korona virusa.
Podseća se da je tim povodom, Pokrajinski ombudsman organizovao video konferenciju na kojoj su predstavnici ustanova socijalne zaštite, nezavisnih institucija, prosvetnih ustanova i nevladinih organizacija govorili o položaju i problemima osoba sa invaliditetom.
Učesnici konferencije su bili saglasni u oceni da je položaj osoba sa invaliditetom i u redovnom stanju veoma delikatan i da on u vanrednom stanju može biti pogoršan ako mere, koje se preduzimaju na uzbijanju pandemije, ne budu prilagođene osobama sa invaliditetom.
Kako je saopšteno, Pavlović je podsetio na reči iz Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima: "Sva ljudska bića se rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima".
Pokrajinski zaštitnik građana smatra da od našeg donosa prema osobama sa invaliditeom zavisi da li će ove reči biti neobavezujuća fraza.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana.
Cilj obeležavanja je da se i osobama sa invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive.
Osobe sa invaliditetom danas čine oko 15 odsto svetske populacije i nailaze na brojne probleme i barijere u svom svakodnevnom funkcionisanju.
Suočavaju sa nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite, a njihov svakodnevni život opterećuju i mnoge predrasude i stereotipi.