Ивануша: СЗО се противи увођењу ковид пасоша
БЕОГРАД: Директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша рекао је вечерас да се СЗО противи увођењу ковид пасоша, да не треба политизовати чија је вакцина, те да их генерално нема довољно ни у Србији ни у свету.
Оценио је, међутим, да у Србији има више доза него у другим државама света и то приписује интензивном раду и набавци вакцина од различитих прозивођача.
"Многе земље имају много мање вакцина, или чак немају ниједну дозу. Знамо да се ради о новој вакцини, пошто је болест нова, да је трајало одређено време док су се те вакцине развиле и како би се могле произвести довољне количине потребно је доста времена", рекао је Ивануша.
Оценио је да иницијатива Ковакса, захваљујући којој би све земље равномерно добијале вакцине против коронавируса, добро ради свој посао, али да стоји у реду за оне количине вакцина које су произведене до сад.
"За сада Ковакс иницијатива има обезбеђене барем две милијарде доза вакцина у овој години. Очекује се да би веће испоруке државама могле кренути у другом кварталу ове године", рекао је Ивануша за РТС.
Истакао је да су неке државе поручиле велике количине вакцина, али да верује да ће те државе ускоро донирати цепива или омогућити да друге државе купе те вакцине.
Када је реч о новом и заразнијем соју коронавируса у Британији, Ивануша је навео да се зна да се вируси јако брзо мењају и да су шансе за појављивање новог подтипа вируса веће са великим бројем заражених људи.
"За сада се показало да вакцине које су на тржишту делују и да су ефикасне против тог вируса", рекао је директор канцеларије СЗО у Србији.
Навео је да се СЗО противи увођењу ковид пасоша као услова за улазак у неку земљу, пошто би се тиме правиле разлике између људи, што никако није прихватљиво.
Ивануша је нагласио да је питање да ли је неко примио руску, кинеску или неку другу вакцину политизација проблема ковида 19 и да је лично против тога.
Говорећи о информацији да су у Норвешкој 23 особе преминуле након што су примиле вакцину, Ивануша је навео да је то тачно, али да током клиничких испитивања није потврђено да вакцине нису безбедне и ефикасне, као и да је до данас преко 30 милиона људи у свету примило одређени број различитих вакцина и да ниједан смртни случај као последица вакцинације није потврђен.
"У Норвешкој су, као и у осталим државама, као приоритетне групе поставили старије особе и старије особе са неким додатним хроничним болестима. Они су укључивали људе са терминалном фазом озбиљне болести и нажалост, неки од тих људи су умрли. Треба направити детаљну анализу да ли су умрли због основне болести од које су боловали или је у случају нека нежељена појава", рекао је Ивануша.