light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Институт у Каменици: Када не могу да помогну операције, ту је „икс” нож

11.09.2022. 17:01 19:16
Пише:
Фото: Љубица Петровић

Радиохирургија је врста зрачења која се одликује испоруком високих доза зрачења у поређењу са класичном радиотерапијом, те може да буде пандан хирургији. Ова метода се од јуна примењује у Институту за онкологију Војводине, када је почео да се користи савремени апарат “икс” нож, а значајна је за све пацијенте који су до сада овакву терапију добијали у Београду, а раније су ишли у Турску, Грчку и Хрватску

Др Игор Ђан са колегама из Института за онкологију Војводине бави се радиохирургијом на Институту и каже како се “икс” нож користи код добро селектованих пацијената који нису кандидати за операцију, због других болести које имају као и у лечењу пацијената који болују од метастатске болести.

- Овом методом могу да се лече примарни тумори као и метастазе према унапред одређеним протоколима. Оваким веома прецизним апаратима, као што је “икс” нож, постиже се веома велика поштеда здравог, околног ткива, а делује се на тумор – казао је др Ђан и појаснио како се скоро сви радиохируршки апарати за зрачење жаргонски називају “нож” управо због те прецизности и циљаног деловања на тумор.

Да би се озрачио тумор најчешће се користи једна до пет фракција и врло ретко је могуће да се зрачи тумор који је већ зрачен овом методом. Међутим, перформансе апарата, као и сама техника омогућавају зрачење уколико се тумор појави на другом месту.

Када су у питању тумори централног нервног система, др Ђан напомиње да се “икс” нож не користи за примарне туморе, већ се третирају бенигни тумори и метастазе, али да са овим апаратом који је добио Институт за онкологију у Сремској Каменици могу да се лече тумори на свим деловима дела, односно на свим локализацијама.

Када је реч о трајању терапије, односно дужини зрачења, др Ђан објашњава да оно зависи од особина самог тумора као и његове локализације.

- Различито је и време трајања зрачења и јачина дозе која се примењује. На пример, зрачење једне метастазе у јетри једном фракцијом зрачења може да траје и пола сата, јер је потребно да се превазиђе утицај респираторних покрета, док зрачење једне метастазе у мозгу траје око 15 минута – објашњава др Ђан.

Пре него што пацијент дође до “икс” ножа, прво се уради преглед, на којем се виде и утврде величина и локализација тумора, степен узнапредовалости болести и доноси се одлука о радиотерапији.

- Уколико је пацијент кандидат за радиохирургију, а треба на пример да се зраче плућа, онда се апарат подеси тако да зрачи само у одређеним фазама дисања. Наиме, када човек дише, тумор у плућима се помера, а важно је да зрачење буде прецизно. Предност “икс” ножа је и у томе, што апарат може да се подеси и за овакво зрачење – оцењује др Ђан.

Током зрачења пацијент се налази на апарату и имобилисан је, како се не би померао. Подешавају се сви параметри које су заједно испланирали лекари и физичари, уради се припремно снимање и зрачење почиње након пажљиве провере плана за зрачну терапију.

Др Ђан је две и по године радио у Универзитетском клиничком центру Србије, на Клиници за неурохиргију, Одељење за стереотаксичну радиотерапију и радиохирургију – “икс” нож, где је сарађивао са професорком др Даницом Грујичић. Након тога је, прошле јесени, дошао на Институт у Каменици, са искуством и знањемнајсавременијих радиохируршких техника.

- Свакога дана смо у Београду зрачили пацијенте из Војводине којима је овај третман неопходан, а од јуна је најсавременије радиотерапијско лечење доступно на Институту у Сремској Каменици. Пре увођења “икс” ножа пацијенти су, осим зрачења у иностранству, код на пример метастатске болести, могли да добију само палијативно зрачење. Некима је решење била операција метастаза или системска терапија. Добијањем овог апарата омогућено је третирања метастаза одређене величине и омогућава се људима да не иду на велике операције, нарочито што је многима од њих нарушено опште здравље због prеthodnog лечења, а имају и придружене болести – истакао је др Ђан.

 Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар