Хомбах о Тадићу, Вучићу и медијима
Бивши специјални Координатор Пакта стабилности Бодо Хомбах је у интервуу за немачки недељник "Хоризонт" пребацио некадашњем српском председнику Борису Тадићу одговорност
за "торпедирање послова" WAZ-а у Србији и изнео уверење да ће српски премијер Александар Вућић до краја довести започети процес полицијске истраге, када је реч о куповини медија.
"Куповина Новости била је неуспех. Ја сам, међутим, убеђен да ће српски премијер Вучић полицијску истрагу којој је дао импулс и коју ја подржавам, водити до краја и да ће преваранти бити ухапшени", рекао је Хомбах за "Хоризонт", специјализовани недељник за маркетинг и медије.
Хомбах је оптужио Тадића за "торпедирање послова WAZ-а" у Србији.
- "Борис Тадић, који је једно време за западу важио као носилац наде, допустио је у Србији да олигарси са одговорним у картелској служби 'играју' заједно, како би WAZ-групу торпедирали у њеним пословима", рекао је Хомбах.
Он је упозорио на кршење медијских права у земљама чланицама Европске уније, и као један од примера навео да у Мађарској, премијер Виктор Орбан спроводи "потпуно отворено репресију против медија".
"То Европа не сме трпети", рекао је Хомбах.
Одговарајући на питање како оцењује ангажман немачких издавачких кућа из времена када је био специјални Координатор Пакта стабилности, Хомбах је рекао да је он изразито поздрављао активности у југоисточној Европи западних издавачких кућа.
"То је била једна од најефикаснијих помоћи за демократски развој тог региона. . . . ", рекао је Хомбах.
На питање да ли је из данашње перспективе јаки ангажман WAZ-а у источној Европи била грешка, Хомбах је рекао да је тамо у сваком случају зарађен новац и, говорећи о ангажманима у Чешкој, Пољској, Словачкој, оценио да је "скупи дебакл настао у Србији поступцима преваре".
Он је оценио да инвеститори очекују од тог региона (источноевропског) да брзо достигне европске стандарде и, говорећи о медијима, изјавио да је онај, који је тамо благовремено био, имао и привредни успех, а не само дао свој допринос изградњи једне медијске структуре.
"Демократски процеси живе од тога да буде јавно, оно што моћници и тамне фигуре не зеле да виде откривено", рекао је Хомбах, оценивши да се баш на томе касније био конфликт између издавачких кућа које су тежиле западним вредностима и моћника који су потицали из старих структура.
(Танјуг)