ВЕЛИКЕ СТРАНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ ОПОРАВЉАЈУ ПРИВРЕДУ ЗРЕЊАНИНА Прерађивачка индустрија доживљава процват; Извозни потенцијал у сунцокрету
После Другог светског рата Зрењанин је израстао у један од најразвијенијих привредних центара у Србији и бившој Југославији, међутим, у протеклих неколико деценија, пословни амбијент је претрпео драматичне промене.
Транзиција са социјалистичке на слободну тржишну економију обележена је низом приватизација које нису успеле да очувају потенцијал индустријског града. Изгубљен је технолошки корак са светским производним трендовима, а са падом запослености, опадао је и куповни потенцијал грађана, те се Зрењанин убрајао у подручја са највећом девастацијом индустрије.
У Генералном урбанистичком плану града Зрењанина, који је прошлог месеца био на јавном увиду, наводи се да је у периоду од 2015. до 2021. године уочен растући тренд броја регистрованих запослених. Највећи проценат је у сектору прерађивачке индустрије, у трговинама на велико и мало и у јавном сектору (државне управе, образовање, здравство и социјална заштита).
– У поменутом периоду забележен је и раст броја привредних друштава. Иако се уочавају позитивна кретања у погледу привредне активности, растао је и број брисаних фирми. Такође, приметан је и растући тренд у кретању броја активних предузетника и опадајући тренд брисаних предузетника који послују на територији Зрењанина – пише у овом документу.
Инвестиције у новоосноване фондове у Зрењанину од 2019. године бележе тренд раста захваљујући великим страним улагањима. Посматрано по секторима, инвестиције бележе растући тренд у прерађивачкој индустрији, а опадајући у пољопривреди.
Вредност остварених грађевинских радова од 2015. до 2021. године бележи позитиван тренд и готово је утростручена. Од 2019. године учешће инвестиција у стамбене зграде наставља са растућим трендом, док учешћа инвестиција у остале грађевине опада.
Како се истиче у Генералном урбанистичком плану, на територији Зрењанина послују предузећа из области прехрамбене, текстилне, металске и хемијске индустрије, производње нафте и природног гаса, грађевинарства и саобраћаја односно транспорта.
Извозни потенцијали су производи од сунцокрета, текстилни производи, санитарије, сетови каблова и пластичних делова за аутомобиле и друго.
У пословном комплексу „Колпе” 2005. године је успостављена Слободна зона, за увоз и извоз без пореза и царинских дажбина, која је 2012. проширена на подручје индустријских зона „Багљаш” и „Југоисток”.