ГЛЕДАЛИ СМО ГА НАСМЕЈАНОГ, САД ЈЕ НА РЕСПИРАТОРУ Храбри доктор растопио је наша срца КАКО ДА МУ ПОМОГНЕМО
Здравствено стање требињског доктора Александра Бабића данас се нагло погоршало, потврђено је за АТВ у требињској болници.
За овог храброг и насмејаног доктора чули смо када је гостовао на НоваС телевизији и, насмејан, причао о својој борби са цистичном фиброзом, која га није спречавала да ради свој посао
Доктор Аца Фаца, како га одмила зову пацијенти, смештен је на интензивној нези и прикључен је на респиратор.
"Др Бабић је у тешком општем стању узрокованом упалом плућа и септичним шоком. Тренутно је на механичкој вентилацији и максималној подршци виталним функцијама. Исход је неизвестан упркос свим мерама одржавања живота", рекла је за АТВ докторка Петра Паовица.
Доктор Бабић болује од цистичне фиброзе што му је ослабило плућа и не може да дише без кисеоника.
На посао сваког дана долази како би помогао пацијентима, али и њему је потребна помоћ.
"Завистан сам о апарату за кисеоник који надомешћује лошу сатурацију и лош капацитет плућа“, каже доктор Бабић.
Додаје да је у стање у којем је дошао из више разлога.
"Имам урођен синдром због којег је постојала склоност и могућност да се појави плућна компликација која се мени појавила као нека врста секундарне цистичне фиброзе. То је наследна болест и ту настаје проблем што лекари описују стање које одговара цистичној фибрози - брзо замарање, губитак снаге, тешко дисање, анемичност. Имам све симптоме који карактеришу цистичну фиброзу“, појашњава Бабић.
Доктор Бабић каже да су му врло оштећена плућа, обострано. Лек постоји, а то је трансплантација плућа. То би било трајно решење.
Трансплантација плућа може да се уради у Бечу, Барселони, Калифорнији.
Доктор Бабић рекао је у интервјуу да је у Бечу урађено највише успешних трансплантација.
Србија има проблематичан Закон о трансплантацији, који практично онемогућава да се код пацијената са можданом смрћу донирају органи јер је довољно да се томе успротиви један члан породице, и поред изричите пацијентове жеље. Тако се трансплантације у Србији дешавају тек спорадично, са једноцифреним бројем трансплантација. Због тога пацијенти иду у иностранство, и то на црно тржиште, о чему смо раније писали.