GLEDALI SMO GA NASMEJANOG, SAD JE NA RESPIRATORU Hrabri doktor rastopio je naša srca KAKO DA MU POMOGNEMO
Zdravstveno stanje trebinjskog doktora Aleksandra Babića danas se naglo pogoršalo, potvrđeno je za ATV u trebinjskoj bolnici.
Za ovog hrabrog i nasmejanog doktora čuli smo kada je gostovao na NovaS televiziji i, nasmejan, pričao o svojoj borbi sa cističnom fibrozom, koja ga nije sprečavala da radi svoj posao
Doktor Aca Faca, kako ga odmila zovu pacijenti, smešten je na intenzivnoj nezi i priključen je na respirator.
"Dr Babić je u teškom opštem stanju uzrokovanom upalom pluća i septičnim šokom. Trenutno je na mehaničkoj ventilaciji i maksimalnoj podršci vitalnim funkcijama. Ishod je neizvestan uprkos svim merama održavanja života", rekla je za ATV doktorka Petra Paovica.
Doktor Babić boluje od cistične fibroze što mu je oslabilo pluća i ne može da diše bez kiseonika.
Na posao svakog dana dolazi kako bi pomogao pacijentima, ali i njemu je potrebna pomoć.
"Zavistan sam o aparatu za kiseonik koji nadomešćuje lošu saturaciju i loš kapacitet pluća“, kaže doktor Babić.
Dodaje da je u stanje u kojem je došao iz više razloga.
"Imam urođen sindrom zbog kojeg je postojala sklonost i mogućnost da se pojavi plućna komplikacija koja se meni pojavila kao neka vrsta sekundarne cistične fibroze. To je nasledna bolest i tu nastaje problem što lekari opisuju stanje koje odgovara cističnoj fibrozi - brzo zamaranje, gubitak snage, teško disanje, anemičnost. Imam sve simptome koji karakterišu cističnu fibrozu“, pojašnjava Babić.
Doktor Babić kaže da su mu vrlo oštećena pluća, obostrano. Lek postoji, a to je transplantacija pluća. To bi bilo trajno rešenje.
Transplantacija pluća može da se uradi u Beču, Barseloni, Kaliforniji.
Doktor Babić rekao je u intervjuu da je u Beču urađeno najviše uspešnih transplantacija.
Srbija ima problematičan Zakon o transplantaciji, koji praktično onemogućava da se kod pacijenata sa moždanom smrću doniraju organi jer je dovoljno da se tome usprotivi jedan član porodice, i pored izričite pacijentove želje. Tako se transplantacije u Srbiji dešavaju tek sporadično, sa jednocifrenim brojem transplantacija. Zbog toga pacijenti idu u inostranstvo, i to na crno tržište, o čemu smo ranije pisali.