light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) КАД ШУМА „КУПА“ У ОБЕДСКОЈ БАРИ Шетња кроз зеленило ослобађа од стреса

18.08.2024. 11:41 12:09
Пише:
Фото: Слободан Шушњевић

„Форест медицине” или “Шумска медицина”, новија је грана медицине и бави се истраживањем утицаја боравка човека у шуми на његово здравље.

Она обухвата елементе алтернативне медицине, медицине базиране на утицајима животне околине и превентивне медицине, али такође анализира и могућа нежељена дејства шуме на здравље, те могућности да се она сведу на минимум. Код нас се „шумски wellness” спроводи у оквиру СРП „Обедска бара” од 2016. године, захваљујући богатству биодиверзитета којим ово подручје обилује. 

– Пре осам година смо добили позив од „Медицал спа” асоцијације у Београду, Удружења лекара и здравствених радника, који су још 2008. покренули причу о шумској медицини. Обратили су нам се са молбом да на Обедској бари спроведу једну шумску шетњу са елементим шумске медицине и ураде обуку за 50 водича шумског wellness. Овде је једна од најстаријих шума Европе, која је природна и потпуно очувана, са изразито богатим биодиверзитетом, што је за такве шетње неопходно. Иначе, та шетња, која је овде кроз симпозијум спроведена, била је прва шумска шетња у Европи  – за „Дневник” каже Ивана Лозјанин, самостална референткиња за заштићена подручја и животну средину у Јавном предузећу „Војводина шуме” , које иначе и управља заштићеним подручјем Обедске баре. 

Шумска медицина датира још из осамдесетих година прошлог века и потиче из Јапана, јер су они још тада уочили да им је око 70 одсто нације под стресом, појашњава наша саговорница. Тако су почели да раде истраживања која су се тицала исцељења људи под стресом, с обзиром на то да знамо да стрес утиче на развој многих хроничних обољења која су данас препозната код савременог човека.

– Они су утрдили да је много делотворније да људи проводе време у шуми са шумским водичем или терапеутом, него класично лечење високог притиска, шећера, холестерола, и разних других тегоба. Наш ментор је био из Америке, и он је на подручју Обедске баре обучио 50 људи, који су данас сертификовани водичи за шумски wellness. Касније смо, 2019. године, добили и пројекат за wellness и спа туризам, јер смо заједно са општином Пећинци учествовали у конкуренцији за изузетну дестинацију Европе за wellness и спа туризам, а Обедска бара се нашла међу 16 у Европи која има тај значај – истиче наша саговорница.  

За потребе овог вида медицине, у шуми су оформљене две прилагођене стазе за спровођење програма. Оне су дужине километар и по до два, и без неког већег напора се пролазе, јер је суштина у шетњи и боравку у природи, када човек постаје једна од врста у шуми, или пак, што Ивана каже, циљ је вратити се у своје природно окружење из ког смо се, као једина врста, изопштили – и осетити њен зов. 

– Начин на који водич уводи у шумску шетњу доводи људе у стање истинског повезивања са природом. Шума на њих почиње да делује, а они се повезују и са осталим живим светом, што се осети током шетње, јер у тим ослобођеним стањима, људи могу слободно пролазити, а да веверице, птице и други облици живота од њих неће бежати, с обзиром на то да се човек умирује и ресетује на биолошке фреквенције какве имају и друге врсте. Човек као да постаје свестан места и препусти се енергији природе. И постаје једно са њом – казала је Лозјанин. 

Шетње трају до два сата, телефони нису дозвољени, а нема ни разговора између људи, само водич говори шта се ради у којој сесији. Ивана каже да, уколико пратите водича, осетићете снажан утицај природе, који је и по мерењима, и по јапанским методама довољан, да чак две недеље будете потпуно релаксирани од стреса. 

– Шумска шетња има разичите елементе, који се примењују у различитим годишњим добима и комбинују се у зависности од величине групе, старосне доби и временских услова. Зато је ту водич, који води кроз цео процес. Све акивности су тематске и намењене су покретањима чула, односно постајемо их свесни. Њихових моћи и деловања. Током шетње, више обраћамо пажњу на звукове и боје шуме, на облике и сенке и тек тада постајемо свесни места у ком се налазимо. У неким деловима се може ходати бос, што је делотворно кроз покретање акупунтурних тачака, те масаже преко стопала. Такође, постоји и један биохемијски процес који се покреће у нашем организму, када се приликом контакта коже са шумском стељом почне лучити хормон среће. Што није за чудити, ако узмемо у обзир чињеницу колико су деца срећна када су боса и играју се у песку или у шуми, у лишћу… – истиче Ивана Лозјанин. 

И то се све, каже она, медицински прати. Зато и јесу лекари укључени у тај процес.

Праћење звукова такође дељује исцељујуће, јер ако пођемо од чињенице да у шуми имамо 226 врста птица, замислите који је то извор звукова који стварају симфоније и пријају нашем бићу. Само кад вас неко покрене да их слушате, па добијете задатак да препознате пет различитих тонова, аутоматски почињете да ослушкујете и разликујете те звукове, уз замисао одакле они долазе. На крају шумске шетње један од задатака може бити да се нацрта одређена птица чији звук је остао најупечатљивији кроз слушање, а на начин на који су је учесници шетње замислили. Битно је, иначе, да се цела шетња ради у групи, с обзиром на то да је човек социјално биће, јер на крају долази до размене искустава, осећања и доживљаја – поручује наша саговорница, додавши да кроз „шумски wellness” схватамо колико смо различити.

„Шумска медицина” је, наравно, превентивна врста медицине, а шумски wellness је превенција једног здравог начина живота, поручује Ивана. Обично се неколико пута годишње шетње организују, а најчешће с пролећа и у јесен. Укључен је и Шумарски факултет са професорима који раде хортикул- турну терапију и терпију биљем, а долазе и људи из Шведске са њиховог института, као и професори из Јужне Кореје, који се баве људским здрављем од најранијих периода до људи који су на заласку свог живота. У сваком случају, у свету се „шумски wellness” већ добрано развио, јер је све више доказа колико природа може да помогне човеку у опоравку од неких болести, али пре свега у превенцији болних стања.

Искуства другова из Јапана

Још далеке 1981. године, јапанска Управа за шуме је на основу резултата истраживања јапанских научника, утврдила ефекат на здравље људи, који настаје удисањем шумског ваздуха у 24 различита шумска подручја. Ова комплементарно медицинска техника постала је стандардна у превентивним програмима здравственог и medical& спа туризма Јапана, па тако данас тамо има 27 центара за шумски wellness, који иначе спроводе кроз званичан здравствени systеm. Данас постоји више од 100 истраживања широм света, а највише у Јапану у вези здравствених ефеката „купања” у шумском ваздуху, у којима се наводи да оно утиче значајно на смањивање крвног притиска, срчани ритам, нивое кортизона и активности симпатичког нервног система, наводи се на сајту „Медицал и спа” асоцијације.

 

Ивана Бакмаз

Фото: Слободан Шушњевић

Пише:
Пошаљите коментар
Обедска бара: Терапија цвркутом птица и шуштањем лишћа

Обедска бара: Терапија цвркутом птица и шуштањем лишћа

30.10.2022. 13:43 13:45
Пећинци - место где се грле Сава и Обедска бара

Пећинци - место где се грле Сава и Обедска бара

15.05.2022. 16:51 17:04