ФАРМАЦЕУТИ ЗА ЗНАЧАЈАН ДОПРИНОС ЛЕЧЕЊУ Саветници за хипертензију ускоро у апотекама
Најмање 80 одсто превремених смрти које су узроковане срчаним болестима и можданим ударом могу да се избегну ако се контролишу главни фактори ризика - дуван, нездрава исхрана, физичка неактивност и прекомерна употреба алкохола.
Како је повишени крвни притисак, појединачно гледано, најзначајнији фактор ризика за настанак кардио-
васкуларних обољења, и то пре свега срчаног удара, срчане слабости, изненадне срчане смрти и шлога, Фармацеутска комора Србије покренуће стандардизовану услугу саветника за хипертензију у апотекама, који ће грађанима бити доступни већ од почетка наредне године.
Кроз пет досадашњих пројеката Фармацеутске коморе Србије, у којима кроз додатну едукацију магистри фармације постају саветници за дијабетес, астму, антибиотике, ХПВ и постковид, уочен је велики допринос фармацеута у лечењу и побољшању квалитета живота грађана који имају ове дијагнозе или су им потребне додатне информације о превенцији.
- С обзиром на значајан терет који кардиоваскуларне болести стављају и на пацијенте и на здравствени систем, јасна је важност спровођења ефикасних меха-
низама за смањење ризика и стратегија за спречавање развоја и напредовања ових болести. Фармацеути су у доброј позицији да преузму кључне улоге у превенцији кардиоваскуларних болести, због њихове стручности и доступности -објашњава фармацеуткиња Фармацеутске коморе Србије Милена Милојевић.
Светска удружења кардиолога често наглашавају значај мултидисципланарног тима, који укључује и фармацеуте, за лечење пацијената са кардиоваскуларним болестима. Пружањем савета везаних за лекове, здраву исхрану и стил живота, праћењем успешности терапије и њеног правилног коришћења, фармацеути дају врло значајан допринос у лечењу.
- Особе са срчаним обољењима би требало да буду врло обазриве приликом употребе суплемената и других лекова како би избегле ризик од интеракција и неповољних исхода. На пример, лекови попут оних који смањују згрушавање крви су посебно склони интеракцијама, како са храном, тако и са другим лековима. Потом, поједини лекови за терапију аритмија у комбинацији са одређеном групом антибиотика могу да погоршају аритмију и изазову низ нежељених дејстава. Ово су само неки од многобројних примера, а управо консултација са фармацеутом ће помоћи да се отклоне дилеме и спрече потенцијалне опасности које носи непроверена или самоиницијативна употреба лекова и суплемената – истиче Милојевић.
Љ. Петровић