FARMACEUTI ZA ZNAČAJAN DOPRINOS LEČENJU Savetnici za hipertenziju uskoro u apotekama
Najmanje 80 odsto prevremenih smrti koje su uzrokovane srčanim bolestima i moždanim udarom mogu da se izbegnu ako se kontrolišu glavni faktori rizika - duvan, nezdrava ishrana, fizička neaktivnost i prekomerna upotreba alkohola.
Kako je povišeni krvni pritisak, pojedinačno gledano, najznačajniji faktor rizika za nastanak kardio-
vaskularnih oboljenja, i to pre svega srčanog udara, srčane slabosti, iznenadne srčane smrti i šloga, Farmaceutska komora Srbije pokrenuće standardizovanu uslugu savetnika za hipertenziju u apotekama, koji će građanima biti dostupni već od početka naredne godine.
Kroz pet dosadašnjih projekata Farmaceutske komore Srbije, u kojima kroz dodatnu edukaciju magistri farmacije postaju savetnici za dijabetes, astmu, antibiotike, HPV i postkovid, uočen je veliki doprinos farmaceuta u lečenju i poboljšanju kvaliteta života građana koji imaju ove dijagnoze ili su im potrebne dodatne informacije o prevenciji.
- S obzirom na značajan teret koji kardiovaskularne bolesti stavljaju i na pacijente i na zdravstveni sistem, jasna je važnost sprovođenja efikasnih meha-
nizama za smanjenje rizika i strategija za sprečavanje razvoja i napredovanja ovih bolesti. Farmaceuti su u dobroj poziciji da preuzmu ključne uloge u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, zbog njihove stručnosti i dostupnosti -objašnjava farmaceutkinja Farmaceutske komore Srbije Milena Milojević.
Svetska udruženja kardiologa često naglašavaju značaj multidisciplanarnog tima, koji uključuje i farmaceute, za lečenje pacijenata sa kardiovaskularnim bolestima. Pružanjem saveta vezanih za lekove, zdravu ishranu i stil života, praćenjem uspešnosti terapije i njenog pravilnog korišćenja, farmaceuti daju vrlo značajan doprinos u lečenju.
- Osobe sa srčanim oboljenjima bi trebalo da budu vrlo obazrive prilikom upotrebe suplemenata i drugih lekova kako bi izbegle rizik od interakcija i nepovoljnih ishoda. Na primer, lekovi poput onih koji smanjuju zgrušavanje krvi su posebno skloni interakcijama, kako sa hranom, tako i sa drugim lekovima. Potom, pojedini lekovi za terapiju aritmija u kombinaciji sa određenom grupom antibiotika mogu da pogoršaju aritmiju i izazovu niz neželjenih dejstava. Ovo su samo neki od mnogobrojnih primera, a upravo konsultacija sa farmaceutom će pomoći da se otklone dileme i spreče potencijalne opasnosti koje nosi neproverena ili samoinicijativna upotreba lekova i suplemenata – ističe Milojević.
LJ. Petrović