DOMOVI ZDRAVLJA PUNI MALIŠANA Glavni razlog BRNU VIRUS I UJEDI KRPELJA
BEOGRAD: U domovima zdravlja, na pedijatrijskim odeljenjima beleži se povećan broj pregleda dece koja se javljaju zbog stomačnih infekcija, ujeda krpelja, kao i sa virusnim oboljenjem koje izaziva BRNU virus.
Dr Marija Golubović iz Doma zdravlja Savski venac kaže za Tanjug da se u ambulantu Doma zdravlja Savski venac deca najviše javljaju zbog BRNU virusa i ujeda krpelja.
Ona objašnjava da BRNU virus izaziva bolest šaka, stopala i usta i da je reč o enterovirusu koji se nalazi u digestivnom traktu.
"Infekcija se lako prenosi preko sekreta iz nosa, pljuvačke i ranica iz usta, prljavih ruku i najviše preko kontaminiranih igračaka”, kaže Golubović.
Najviše obolevaju mališani od 2-3 godine
Uzrast koji virus najviše zahvata je predškolski i to deca starosti 2 - 3 godine.
Inkubacija traje 3 do 5 dana, a od simptoma je prisutna temeratura do 38 stepeni, praćena povremeno glavoboljom, bolom u grlu, čestim odbijanjem obroka, a kod male dece i pojavom kašastih stolica.
“Drugog ili trećeg dana bolesti javlja se ospa na šakama, stopalima i u ustima, koja liči na plikove. Terapija je simptomatska. Bolest traje oko 10 dana i prolazi bez komplikacija”, navodi dr Golubović.
Dodaje da se u ambulantu takođe javljaju deca sa ubodom krpelja i da krpelji prenose bakteriju Borreliu Burgdorferi koja izaziva Lajmsku bolest.
“Savet roditeljima je da kada primete krpelja na koži detata da se jave u svoj dom zdravlja da bi se krpelj uklonio. Analizu krpelja i dalju terapiju će odrediti pedijatar”, rekla je dr Golubović.
BRNU virus, novi soj koji se brzo širi širom sveta, izaziva zabrinutost među zdravstvenim stručnjacima i populacijom. Identifikovan tek pre nekoliko meseci, ovaj virus pokazuje izuzetno opasne simptome koji variraju od blagih do ozbiljnih. BRNU virus se zove i bolest šaka, stopala i usta, a reč je o novom soju.
Simptomi BRNU virusa
Visoka temperatura: Jedan od prvih simptoma BRNU virusa je iznenadna i visoka temperatura koja prelazi 38°C. Ovo je često praćeno jakim groznicama i znojenjem.
Jaki bolovi u mišićima i zglobovima: Inficirani često prijavljuju intenzivne bolove u mišićima i zglobovima, što značajno utiče na njihovu pokretljivost i svakodnevne aktivnosti.
Umor i slabost: Pogođeni se suočavaju sa ekstremnim umorom koji traje danima, čak i nakon blagih fizičkih aktivnosti. Ovo može značajno uticati na produktivnost i opšte stanje zdravlja.
Respiratorni problemi: BRNU virus često izaziva probleme sa disanjem, uključujući kašalj, kratak dah i bol u grudima. U nekim slučajevima može doći do teškog bronhitisa ili čak upale pluća.
Gastrointestinalni simptomi: Mučnina, povraćanje i dijareja su česti simptomi kod mnogih pacijenata, dodatno iscrpljujući organizam.
Neurološki simptomi: U težim slučajevima, virus može izazvati konfuziju, vrtoglavicu i gubitak svesti. Zabeleženi su i slučajevi meningitisa, što dodatno komplikuje tretman i oporavak.
Osip i kožne promene: Kod nekih pacijenata primećeni su osipi i promene na koži, uključujući crvenilo i svrab, što može biti znak ozbiljnije infekcije.
Preporučene mere i lečenje
Zdravstvene vlasti širom sveta savetuju striktno pridržavanje preventivnih mera kako bi se suzbilo širenje BRNU virusa. Ove mere uključuju redovno pranje ruku, nošenje zaštitnih maski, izbegavanje bliskih kontakata i okupljanja, kao i vakcinaciju gde je dostupna. U slučaju simptoma, savetuje se hitno traženje medicinske pomoći.
Iako trenutno ne postoji specifičan lek za BRNU virus, tretman se fokusira na ublažavanje simptoma i podršku imunološkom sistemu pacijenta.
BRNU virus predstavlja ozbiljnu pretnju javnom zdravlju sa simptomima koji variraju od blagih do teških i mogu biti fatalni. Neophodno je pratiti preporuke zdravstvenih stručnjaka i preduzeti sve neophodne mere zaštite kako bismo se izborili sa ovom globalnom pretnjom.