Данас су Часне вериге, А ЕВО ЗАШТО СЕ ТАКО ЗОВУ и шта симболишу (ВИДЕО)
Српска православна црква и њени верници данас обележавају Часне вериге, дан када је краљ Ирод оковао Светог апостола Петра.
Вериге у које је Свети Петар био окован хришћани су касније годинама чували, верујући да су чудотворне и да доносе излечење свакоме ко их дотакне.
Дуго година је чуван и убрус којим су верници брисали Светог Патра током мучења, али је он касније ипак изгубљен.
Јерусалимски патријарх Јувенал дао је касније вериге царици Евдоксији, прогнаној жени цара Теодосија млађег. Она их је затим преполовила и једну половину је послала цркви Светих апостола у Цариграду, а другу својој ћерки, супруги римског владара Валентина, која се такође звала Евдоксија.
Млађа Евдоксија је потом сазидала цркву Светог Петра у Риму и тамо положила своју половину верига, док друге и даље почивају у Истанбулу.
Часне вериге се у српском народу називају још и Верижњаци, Верижице, Куке и вериге
Слава Часне вериге Светог апостола Петра је једна од великих и честих слава, и прати је велики број обичаја и веровања.
Како би спасили своју стоку од болести, сточари пре зоре захватају неначету воду на извору и са њом прскају стоку. Ратари то исто раде са житом у кошу како би изгурали зиму до краја.
Још један обичај је да се ланцима веже кућни праг и да се тако дом заштити од нечастивих људи и сила. Такође, не би требало ни да се путује јер ако одете, дом остаје „небрањен.
Верни народ сматра да од Часних верига настаје блаже време, јер Бог усијаним веригама почиње да загрева земљу. Сматра се да ће онај ко носи одело које је шивено на Часне вериге, погинути од грома.
Није обележен црвеним словом, па се сматра да треба распремити кућу и бавити се кућним пословима. Ако кућа заблиста на тај дан, то привлачи срећу и радост. Ипак, потребно је пазити, верује се да се на данашњи дан не раде тешки послови јер ће се тако отежати ланци Светог Петра.
Овај празник обележавају чак и они којима није слава, јер се сматра лошом срећом ако се не прослави дан који означава везивање за кућу и благостање свих у домаћинству.
Дневник, Ало