Ђаци једва дочекали да скину маске
Прошлонедељну вест Министарства просвете, науке и технолошког развоја да је, према одлуци Кризног штаба, мера ношења маски препорука, многи су дочекали са одушевљењем, схвативши да она више није обавезна за ђаке и запослене.
Школама је остављено да саме донесу коначно решење у свом колективу, али се ниједна досад није определила, каже за Танјуг потпредседница Форума београдских гимназија и професорка енглеског језика Девете гимназије Ана Димитријевић.
Ситуација у београдским гимназијама је прилично подељена, с обзиром на то да се препорука тумачи као нешто што може, а не мора нужно да се поштује, објашњава Ана Димитријевић, додајући како су ученици једва дочекали да не носе маске.
„У колективима, међу децом и наставницима још увек има заражених. Ми као наставници сматрамо да смо њима пример и, уколико носимо маске, ђаци имају потребу да маску ставе, а ни ми се не осећамо довољно безбедно јер владају вируси”, изјавила је Димитријевићева.
Према њеним речима, у неким одељењима, током часа, маске носи између 10 и 20 одсто ученика, а негде чак нико, док међу професорима од 30 до 50 одсто запослених; у зависности од смене; примењује ову меру заштите.
„Постоји незанемарљив проценат колега који сматрају да је ова мера прерано укинута”, поручује она.
Од понедељка, 14. марта, у свим основним и средњим школама настава се одвија по првом моделу, што значи да је ученици похађају непосредно. Осим што препоручује употребу заштитних маски за све запослене, ученике и трећа лица током боравка у затвореним просторима школе, ресорно министарство наглашава како је потребно наставити појачану примену мера опште и личне хигијене. С тим у вези, потребно је нарочито водити рачуна о редовном проветравању и дезинфекцији свих просторија у којима бораве ученици и запослени у школи.
С. М-ћ