Đaci jedva dočekali da skinu maske
Prošlonedeljnu vest Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da je, prema odluci Kriznog štaba, mera nošenja maski preporuka, mnogi su dočekali sa oduševljenjem, shvativši da ona više nije obavezna za đake i zaposlene.
Školama je ostavljeno da same donesu konačno rešenje u svom kolektivu, ali se nijedna dosad nije opredelila, kaže za Tanjug potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija i profesorka engleskog jezika Devete gimnazije Ana Dimitrijević.
Situacija u beogradskim gimnazijama je prilično podeljena, s obzirom na to da se preporuka tumači kao nešto što može, a ne mora nužno da se poštuje, objašnjava Ana Dimitrijević, dodajući kako su učenici jedva dočekali da ne nose maske.
„U kolektivima, među decom i nastavnicima još uvek ima zaraženih. Mi kao nastavnici smatramo da smo njima primer i, ukoliko nosimo maske, đaci imaju potrebu da masku stave, a ni mi se ne osećamo dovoljno bezbedno jer vladaju virusi”, izjavila je Dimitrijevićeva.
Prema njenim rečima, u nekim odeljenjima, tokom časa, maske nosi između 10 i 20 odsto učenika, a negde čak niko, dok među profesorima od 30 do 50 odsto zaposlenih; u zavisnosti od smene; primenjuje ovu meru zaštite.
„Postoji nezanemarljiv procenat kolega koji smatraju da je ova mera prerano ukinuta”, poručuje ona.
Od ponedeljka, 14. marta, u svim osnovnim i srednjim školama nastava se odvija po prvom modelu, što znači da je učenici pohađaju neposredno. Osim što preporučuje upotrebu zaštitnih maski za sve zaposlene, učenike i treća lica tokom boravka u zatvorenim prostorima škole, resorno ministarstvo naglašava kako je potrebno nastaviti pojačanu primenu mera opšte i lične higijene. S tim u vezi, potrebno je naročito voditi računa o redovnom provetravanju i dezinfekciji svih prostorija u kojima borave učenici i zaposleni u školi.
S. M-ć