ТРАМПОВЕ ЦАРИНЕ ЋЕ ОЗБИЉНО ПОГОДИТИ СРБИЈУ: Економиста открива главне последице и политичке мотиве који стоје иза ове одлуке!
поједине Амерички председник Доналд Трамп потресао је глобалну економију најавом да ће од 5. априла увести основну царину од 10 одсто на сав увоз у САД, док ће поједине земље бити погођене још вишим тарифама.
Међу њима је и Србија, којој су одређене рекордне царине од чак 37 одсто.
Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић оцењује за Телеграф Бизнис да ова одлука може имати озбиљне последице по српску привреду, али истиче да њен значај није само економски већ и политички.
Како ће високе царине утицати на Србију?
Иако Србија нема велики директан извоз у САД, повећање царина може отежати пласман домаћих производа на америчко тржиште, али и посредно погодити нашу привреду преко трговинских веза са Европском унијом, посебно Немачком.
– Ми немамо велики обим трговине са САД, али смо део европског производног ланца, посебно када је реч о полуфабрикатима и деловима за аутомобилску индустрију. Највећи део наше робе иде у Немачку, која затим те производе даље извози у Америку. Ако немачка привреда трпи удар због високих царина, то ће се неминовно одразити и на нас – каже Савић.
Он истиче да се поставља питање конкурентности српске и немачке робе на америчком тржишту, с обзиром на то да ће кинески производи и даље имати предност.
– Кина има државне субвенције, повољне кредите, ниску цену радне снаге и минималне еколошке стандарде. То значи да кинески производи већ сада имају предност у односу на европске. Ако се европски извозници додатно оптерете царинама, њихова конкурентност ће пасти, а то ће се негативно одразити и на нас. Немачка је већ сада у кризи, а ове царине ће је додатно "закопати" – упозорава професор.
Политичка димензија одлуке
Поред економских последица, професор Савић наглашава да иза ове одлуке стоје и политички мотиви.
– Србија је једина европска земља која није увела санкције Русији, и ово је вероватно вид притиска на нас. Наша царинска стопа је више од 3,5 пута већа него у Албанији и Црној Гори. Јасно је да ова одлука има политичку димензију, а не само економску – каже Савић.
Он подсећа да Трампова администрација пажљиво бира своје економске потезе у складу с политичким интересима.
– САД користе економске полуге за остварење политичких циљева. Ове царине нису само питање трговине, већ и односа са Европом. Србија се сада налази у специфичној ситуацији, јер покушава да балансира између Истока и Запада. Ове рекордне царине су сигнал да ће тај баланс постајати све тежи – закључује професор Савић.