light rain
12°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОТКРИВЕНА ТАЈНА ЛУКСУЗА: Није важно шта носите, већ шта други мисле да носите – НОВА САЗНАЊА СТИЖУ ИЗ КИНЕ; ЕВО КАКО ВАС БРЕНДОВИ ВАРАЈУ!!!

18.04.2025. 07:00 07:00
Пише:
Извор:
Дневник/ Кристина Томашевић
lux
Фото: Pexels/Pixabay/Ilustracija

Масовна производња, лажне етикете и манипулација емоцијама – луксузна индустрија не продаје торбе и сатове, већ осећај припадности и статуса. Али по коју цену?

ПЕКИНГ: Луксузна роба коју плаћамо хиљадама евра можда не носи вредност какву очекујемо – ни у материјалу, ни у пореклу. Нова сазнања из Кине и психолошке анализе глобалног тржишта луксуза откривају узнемирујућу стварност иза гламура.

Ако сте икада помислили да скупе торбе, сатови или парфеми представљају врхунац квалитета и престижа, време је да преиспитате ту представу. Кинески извори указују да се већина тих производа масовно производи у индустријским градовима попут Guangzhoua, Shenzhena и Dongguana, док европске модне куће додају завршни детаљ и етикету, те их затим продају као аутентичне европске рукотворине.

lux
Фото: Pexels.com

Занимљиво је да многи запослени у тим фабрикама немају појма да раде за луксузне брендове. Радници често шију торбе без икаквог обележја – етикете се додају касније, у посебним погонима. У неким случајевима, завршна обрада у Италији траје само неколико сати, али то је довољно да се производ законски означи као “Made in Italy”.

Производња за 50 долара – цена од 3000 евра

Како функционише превара? Кожна торба која у Кини кошта свега 50 долара, уз симболичну завршну обраду у Италији, завршава у престижним бутикима са ценом од 3000 евра. Чизме које се производе за 20 долара, продају се по цени од 1200 евра. Марже које прелазе 2000% нису изузетак, већ правило у индустрији луксуза.

„Ова роба није скупа зато што је квалитетна – већ зато што вам продају причу“, наводи аналитичар из модне индустрије у Пекингу. Ту причу обликују рекламне кампање, инфлуенсери и медији, градећи илузију да је луксуз синоним за успех.

Психолошки механизми: Како луксузни брендови контролишу наше емоције

Луксуз данас није производ – то је осећај. Брендови попут Luis Vuittona, Guccija и Rolexa улажу милионе у истраживање људског мозга како би обликовали понашање купаца. Њихов циљ није да продају торбу, већ да продају идентитет.

@sen.bags Chinese manufacturing going to the US can make American people live better, not take away their jobs #senbag ♬ original sound - SEN BAGS

У процесу познатом као неуромаркетинг, анализирају се мождани таласи и емоционалне реакције потрошача на боје, амбијент, па чак и звуке у продавници. На пример, звук затварања торбе или отварања кутије са сатом пажљиво је дизајниран да изазове осећај ексклузивности и задовољства.

Стварање вештачке реткости

Брендови стварају вештачку реткост – свесно ограничавају број производа у продавницама, иако их масовно производе, користећи фразе као: „Ово је последњи комад“, „Веома је тражен“ – подстичући страх од пропуштања (FOMO).

Pixabay.com
Фото: Pixabay.com

Ролеx, на пример, познат је по томе што намерно држи своје моделе ван домашаја просечног купца, иако их производи у великим количинама, само да би одржао осећај ексклузивности. Листа чекања постаје део имиџа – ако чекате, значи да вреди.

Статус пре свега, а не квалитет

Људи не купују луксуз због материјала – већ због онога што верују да он говори о њима. То је разлог зашто брендови ангажују познате личности, инфлуенсере и уметнике, како би гламур, успех и престиж пренели на своје производе.

У кампањи Гуцција са познатим реперима, приметно је да производи постају визуелни симбол доминације и успеха, нарочито међу младима. Луксуз тако постаје универзалан језик статуса – без обзира на културу и порекло.

Неуромаркетинг – како вам луксузне радње “хакују” мозак

Звучи као научна фантастика, али брендови користе еyе-трацкинг технологију, специјализовано осветљење и мирисе да би изазвали емоционалне реакције у купцима. Chanel, на пример, прецизно уређује сваки детаљ радње како би подстакао осећај луксуза и подигао вероватноћу куповине.

lux
Фото: Pexels.com

Продавнице су дизајниране као сцене – ви нисте купац, ви сте главни глумац. Све што вас окружује у радњи је пажљиво креирано да пробуди одређену емоцију – од завесе, светла, звука корака на мермеру, па до мириса парфема у ваздуху.

Али… да ли је то стварно луксуз?

У ери дигиталне свести и друштвених мрежа, потрошачи почињу да се буде. Многи се питају: Да ли купујемо за себе или да би нас други видели?

Један од најмоћнијих начина да се одупрете овом систему јесте “супротни маркетиншки тест” – замислите да нико не може да види шта носите. Да ли бисте и даље купили ту торбу или сат? Ако је одговор “не”, вероватно купујете због туђег мишљења, а не властите потребе.

Како се ослободити илузије луксуза?

Препознајте обману – “Made in Italy” често значи само “спаковано у Италији”, а не и “израђено”.

Прекините упоређивање – Луксузне рекламе користе друштвене мреже како би подстакле осећај инфериорности.

Уложите у искуство, не у ствари – Путовања, знање, тренинзи и хобији трају дуже од било које торбе.

Градите унутрашњи статус – Снага карактера и самопоуздање немају цену.

Инвестирајте у оно што вас унапређује – књиге, курсеви, здравље, односи са људима које волите.

Будућност луксуза припада аутентичности

Са порастом свести, луксузна индустрија је под притиском да се мења. Кинески брендови све више нуде транспарентност и квалитет по нижим ценама, док западни гиганти губе тло под ногама.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

У многим земљама у развоју, млади потрошачи се окрећу алтернативама – локалним произвођачима који не нуде статус, већ истинску вредност. Минимализам замењује екстраваганцију, док аутентичност постаје нова валута стила.

Потрошачи данас не траже само производе – већ поштен однос, вредност и истину.

„Прави луксуз није у ономе што носиш – већ у томе што знаш ко си без тога.“

А ви? Да ли сте икада платили скупо, само да бисте касније открили да сте купили илузију? Поделите своје мишљење у коментарима. Можда ће ваша прича помоћи неком другом да отвори очи.

Извор:
Дневник/ Кристина Томашевић
Пише:
Пошаљите коментар