МОТКА САДНИЦЕ ОСВАЈАЈУ ВОЈВОДИНУ, ИНЖЕЊЕРИ "ВОЈВОДИНАШУМЕ" КОНСТРУИСАЛИ НОВУ САДИЛИЦУ Топола без корена далеко економичнија, за исто време посади се 50 одсто више
Садња тополе без корена – мотка садница није новина.
Како за „Дневник” појашњава директор Института за низијско шумарство и заштиту животне средине проф. др Саша Орловић, технологија садње без кореновог система била је позната и раније, али је главни услов био да се мотка сади само на већим дубинама, како би била у додиру са подземном водом и имала могућност да се ожили. Тако је и Универзитетски парк у Новом Саду поникао, јер су тополе без корена сађене на дубини од шест метара и имале су простора да пусте корен, одлично се приме, обављају своју функцију све ове године и буду веома корисне.
– Новина је само што сада садимо плиће. Тополе иначе имају способност да се ожиле и уколико нису у контакту са подземном водом и када се сади на мањој дубини, нарочито ако се засади у јесен, онда биљка има довољно времена да до пролећа, док не дође до момента олиставања, формира и коренов систем. Нема проблема у садњи са кореном, само што, када ту садницу производите, морате да је извадите са кореном и тако је транспортујете и засадите у већу јаму за садњу, што је скупље. Овако је далеко једноставније ако је мотка у питању, која се одсече од матичне биљке, а корен остаје у земљи и продукује наредну садницу за следећу годину. Последње две године се примењује овај вид садње топола. Имали смо експерименте и утврдили да је проценат пријема саднице исти као и са кореном, само је далеко економичнији, те ће се и у будуће примењивати овај начин садње – прича Орловић.
Инжењери из ЈП „Војводинашуме” су конструисали и нову садилицу, која је у многоме убрзала и појефтинила цео процес, с обзиром на то да је један човек у трактору, други на садилици, и они мењају десетак људи и три трактора који су до сада учествовали у садњи тополе. Тако се сада, у просеку посеје за исто време и до 50 процената више него раније.
– Једино тополе и врбе могу да се саде у виду мотке без корена, јер те две шумске врсте од којих се оснивају нове шуме имају способност вегетативног размножавања, односно лакшег ожиљавања. „Теоријски” могу и неке друге врсте, али је проценат успешности далеко мањи. Врбе су се иначе увек садиле као мотка, јер иду на влажнија земљишта, те самим тим кад се мотка забоде у земљу, има довољно воде да се ожили – рекао је директор Института за низијско шумарство и заштиту животне средине.
У зависности од тога шта желимо да постигнемо засадом и колико је земљиште повољно, зависиће и сам засад мотка – топола. Наиме, ако је земљиште повољније, оно може да поднесе више биљака, и онда се саднице-мотке саде гушће. У принципу се најћешће сади у размаку 4,25м x 4,25 м, објашњава проф. др Саша Орловић.
Предност је што овај начи садње може да се ради и по киши, док је манипулација садницама поједностављена, са, на пример, смањеним ризиком исушивања и смрзавања корена. Годишње ће се, како најављују из ЈП „Војводинашуме”, на овај начин садити око 1.500 хектара са преко 600.000 садница.
Ивана Бакмаз