НБС ПРЕДЛАЖЕ
УСКОРО ОГРАНИЧЕЊЕ КАМАТНИХ СТОПА Напокон ниже камате на потрошачке кредите, картице и дозвољени минус ЕВО ШТА ЋЕ БИТИ СА СТАМБЕНИМ КРЕДИТИМА
Нацртом закона о корисницима финансијских услуга, који је Народна банка Србије јуче ставила на јавну расправу, предвиђене су бројне новине, а међу којима су најважније ограничење каматних стопа.
За готовинске и потрошачке кредите, постојеће и новоодобрене са променљивом каматом, НБС предвиђа ограничење номиналне каматне стопе које одговара просечно пондерисаној камати увећаној за четвртину или 25 одсто. То значи да би максимална номинална каматна стопа за кредите ове врсте износила 15,67 одсто. Ограничене су и ефективне каматне стопе за све новоодобрене минусе и кредитне картице, али и за све постојеће минусе и картице када се они продужавају. Максимална ефективна каматна стопа код кредитних картица би износила 18 одсто, а код дозвољеног и недозвољеног прекорачења 20 одсто, док су тренутне просечне вредности номиналних стопа (које не укључују све трошкове) код кредитних картица 22,13 одсто, а код дозвољеног минуса 28,41 одсто. Када је реч о кредитима, за све новоодобрене динарске готовинске и потрошачке кредите, са фиксном и варијабилном каматном стопом, важиће ограничење ефективне каматне стопе засновано на збиру стопе затезне камате (из овог нацрта закона) и четири процентна поена, што је тренутно 16 одсто.
Када је реч о стамбеним кредитима, на новоодобрене кредите са фиксном и променљивом каматном стопом примењивало би се ограничење које одговара просечној пондерисаној каматној стопи за те кредите увећаној за једну петину, односно 20 одсто. Из НБС су навели да, будући да је захваљујући привременој мери Народне банке просечна пондерисана каматна стопа на евро индексиране стамбене кредите оборена на 4,53 одсто, по стању у јулу ове године, то значи да приликом одобравања нових стамбених кредита номинална каматна стопа не би могла да буде већа од 5,44 одсто.
Поред ограничења номиналне каматне стопе, за новоодобрене стамбене кредите важиће и ограничења ефективне каматне стопе, чиме су поред камате ограничени и сви додатни трошкови у вези са закључењем уговора о стамбеном кредиту који падају на терет корисника. Максимална вредност ефективне каматне стопе која притом приказује укупну цену кредита за корисника ограничена је на вредност законске затезне камате, како је предвиђено овим нацртом закона, умањене за два и по процентна поена. Према тренутно важећим подацима, максимална вредност ефективне каматне стопе за новоодобрене стамбене кредите износила би 7,75 одсто.
Стари стамбени кредити
Када је реч о постојећим кредитима с променљивом каматном стопом, на које се односи привремена мера која истиче у децембру ове године, предложено је да за њих важи ограничење номиналне каматне стопе од 5 одсто све до 31. децембра 2026. године. Након тога би и за ове кредите важило ограничење које важи и за новоодобрене, просечна пондерисана стопа увећана за 20 одсто.
Разлог за ово прелазно решење јесте да се престанком примене привремене мере спречи већи, нагли раст каматне стопе за постојеће стамбене кредите.
НБС предлаже и увођење посебне, ниже стопе законске затезне камате која би се примењивала на новчане обавезе у доцњи корисника. Те стопе би биле од 12 одсто на обавезе у динарима и од 10,25 одсто на обавезе са валутном клаузулом у еврима, док је важећа општа стопа законске затезне камате 14 одсто, односно 12,25 одсто.
Да подсетимо, номинална каматна стопа је она камата која се на рекламама презентује великим словима, у крупном плану. Она је такозвана основна камата, која представља цену кредита коју плаћате и дефинисана је у уговору о кредиту који потписујете са банком. Ефективна каматна стопа се на рекламама приказује ситним словима и она је заправо најбитнија цифра. Због начина пословања банака и додатних обавеза које банке намећу својим клијентима приликом узимања кредита, постоје додатни трошкови за клијенте који су везани за кредит, а који нису каматна стопа. Банка може тражити од клијента да плати и трошкове обраде кредита, трошкове администрације кредита, трошкове пуштања кредита у промет, упис хипотеке, трошак животног осигурања за време трајања кредита и разне друге трошкове који зависе од тога у којој банци узимате кредит.
Д. У.