МЛИНАРИ ТРАЖЕ ПОСКУПЉЕЊЕ: Упозоравају да ће бити несташице брашна ако не буде укинута Уредба о ограниченим ценама!
Пословно удружење „Житоунија” - Удружење млинске, пекарске и тестеничарске производње Србије тражи од Владе да укине Уредбу о ограниченим ценама брашна или да дозволи поскупљење произвођачке цене ове животне намирнице.
Пословно удружење „Житоунија” - Удружење млинске, пекарске и тестеничарске производње Србије упутило је захтев Влади Србије и министарствима унутрашње и спољне трговине, финансија и пољопривреде, водопривреде и шумарства да одмах укине Уредбу о ограничењу висине цена основних животних намирница којом су прописане максималне произвођачке и малопродајне цене за паковања брашна од килограма Т-400 и Т-500 или да важност Уредбе не продужава после 28. фебруара 2025. године.
Уколико се то не догоди, „Житоунија” предлаже да на првој наредној седници Влада Србије измени Уредбу и да произвођачка цена брашна Т-500 (паковање 1/1) буде 45 динара, а произвођачка цена брашна Т-400 за исто паковање коригује на 52 динара. Садашње цене по Уредби за брашно су за Т-500 40,90 динара, а Т -400 - 45 динара.
40,90 динара произвођачка цена брашна по садашњој Уредби за Т- 500, а за Т- 400 45 динара
По овим ценама, да подсетимо, произвођачи морају трговцима на мало да испоручују 50 одсто испоручених количина на месечном нивоу у односу на исти период претходне године.
Максимална количина брашна коју трговац на мало може да прода потрошачу у појединачној куповини је пет килограма брашна тип Т-400 глатко и пет килограма брашна тип Т-500, прецизира се у Уредби.
Мали трошак за купце
Директор „Житоуније” Здравко Шајатовић изјавио је за Дневник да захтев Удружења, и ако буде испуњен, неће пуно утицати на кућне буџете, али да ће, с друге стране, помоћи млинарама који пакују брашно од килограма.
- Уколико се захтев „Житоуније” прихвати и произвођачка цена брашна повећа, потрошачи је неће знатно осетити јер тражимо минималну корекцију произвођачких цена ове намирнице - навео је Шајатовић.
У продавницама килограм брашна Т-400 по Уредби о ограниченим ценама кошта 54,90 динара, а Т-500 се продаје за 49,90 динара, али је у радњама брашно и до 85 динара, у зависности од произвођача.
С друге стране, килограм пшенице на Продуктној берзи Нови Сад сада кошта26,10 динара. У сушној години, која је донела мале приносе, пшеница је током жетве вредела око 20 динара килограм и пољопривредници су је продавали само онолико колико су морали да би се раздужили. Други део чувају ишчекујући бољу цену.
У захтеву се наводи да је неприхватљиво да се у једном делу социјалне политике трошак пренесе на део млинарске индустрије, који брашно пакују у амбалажи од килограма.
45 динара тражи произвођачку цену брашна „Житоунија” за Т 500 брашна у килограмском паковању, а за Т- 400 52 динара
„Не желимо да улазимо у поједине мере и циљеве социјалне политике, али подсећамо вас да се трошак мера социјалне политике у целости мора надокнадити из буџета Републике Србије, што је иначе системско и законско решење. Разлог видимо и у томе што је цена пшенице у међувремену (од жетве до данас) повећана за око 20 одсто. Даље инсистирање надлежних на опстанку наведене мере у наредном периоду може довести до несташица брашна”, наводи се у захтеву „Житоуније”.
Захтев је и правно формално поткрепљен јер је приликом доношења основне Уредбе (18. септембра 2023. године) наведено да привремена мера не може да важи дуже од шест месеци. С обзиром на то да је законски рок важења истекао још крајем марта 2024. године, не постоји правни основ за продужавање важности наведене Уредбе.