ЦЕНА ЗЛАТА НИКАД ВЕЋА, ЗА ГОДИНУ ДАНА ПОРАСЛА ЗА ПЕТИНУ Ко је уложило, није направио грешку
У Србији је одувек постојала традиција даривања злата, међутим, нисмо једина земља на свету где је даривање злата део фолклора. Злато се у посебним приликама поклања широм Европе, Азије, а Кина је рекордер, где екстремна куповина злата пред њихову Нову годину чак уздрма светску цену злата.
Како аналитичари кажу, злато је јединствен поклон, чија вредност временом расте. Па ко је овог Божића добио дукат или плочицу инвестиционог злата, већ следеће године имаће више, а ако буде стрпљив, кроз деценију могао би да заради двоструко.
- Дукат, који је неко купио или добио на поклон за Божић 2024. данас већ вреди 20 одсто више. Цена злата пре годину дана била је око 2.100 долара по унци, док је данас око 2.650 долара. А да сте, рецимо, добили полугу од једног грама чистог злата пре 10 година за Божић, када је цена једног грама злата била 40 долара, данас би тај поклон вредео чак 85 долара – каже Георги Христов из „Тавекс злато и сребро” и додаје да то представља дугорочну природу злата као поклона који је увек окренут ка будућности и ка остваривању што веће вредности током живота.
Другим речима, ако се двоумите око поклона за велике датуме – рођендане, венчања, крштења, размислите о злату. Добро, и о дијамантима, али то је сад друга прича.
Злу не требало
Наше баке су, дакле, биле у праву када су говориле да увек треба улагати у злато за „злу не требало”, а како је немирно време на целој планети, вероватно су потпуно у праву. Ево и зашто: злато не губи на вредности, већ му вредност расте због ограничене количине која циркулише тржиштем. Такође, обично га држимо на једном месту, што је у тренуцима велике фрке од изузетне важности. Не заузима пуно простора па се лако може спаковати или, не дај боже, сакрити, а не оксидира нити мења квалитет с временом, па не морамо да се бринемо да ће бакин прстен некако да се распадне.
Георги Христов каже да је култура давања златника као поклона за значајне тренутке у нечијем животу део традиције у многим деловима Србије. Једно од најпопуларнијих јесте поклањање златног дуката за рођење или крштење.
- Тај дукат је инвестиција у будућност детета и представља предмет од вредности који ће се једног дана уновчити. Дукат се, такође, дарује и за венчања, где је симбол улагања у дугорочни заједнички живот - објашњава Христов и додаје да су осим дуката, који је дефинитивно први избор и често наслеђен кроз генерације породице, све популарније за поклон златне полуге, поготово мањих тежина. - Траже се златне полуге од 0,25 грама, једног грама па све до 10 грама.
Иако је накит од злата наш први избор, стручњаци за ову област кажу да су се времена променила и да је инвестиционо злато бољи одабир.
- Инвестиционо злато прати берзанску цену злата у малим маргинама и оно је универзално стандардизовано и широм света познато, поготово када је у питању злато од светски познатих швајцарских рафинерија попут Valcambi, PAMP или Argor-Heraeus. Осим тога, можда најбитнији фактор, пошто се инвестиционо злато третира како инвестиција, оно је ослобођено ПДВ-а. Дакле, ако желите да купите златни накит у вредности од 300 евра или инвестиционо злато од 300 евра, добићете много више злата и вредности од инвестиционог производа - објашњава Христов. Зашто?
Траже се златне полуге од 0,25 грама, једног грама па све до 10 грама
Зато што је у цену накита урачунат и ПДВ и уметничка вредност и други коришћени метали, пошто није 24-каратно злато, за разлику од инвестиционог. Када су у питању инвестиционе златне полуге од светски познатих рафинерија, то је злато од 24 карата (999,9 чистоће), које је свугде у свету признато и продаје се по скоро берзанској цени без ПДВ-а.
Па, ко има пара у штеку, нека размисли. Овај штек је сигурно поузданији, кажу стручњаци
И. Радоичић