CENA ZLATA NIKAD VEĆA, ZA GODINU DANA PORASLA ZA PETINU Ko je uložilo, nije napravio grešku
U Srbiji je oduvek postojala tradicija darivanja zlata, međutim, nismo jedina zemlja na svetu gde je darivanje zlata deo folklora. Zlato se u posebnim prilikama poklanja širom Evrope, Azije, a Kina je rekorder, gde ekstremna kupovina zlata pred njihovu Novu godinu čak uzdrma svetsku cenu zlata.
Kako analitičari kažu, zlato je jedinstven poklon, čija vrednost vremenom raste. Pa ko je ovog Božića dobio dukat ili pločicu investicionog zlata, već sledeće godine imaće više, a ako bude strpljiv, kroz deceniju mogao bi da zaradi dvostruko.
- Dukat, koji je neko kupio ili dobio na poklon za Božić 2024. danas već vredi 20 odsto više. Cena zlata pre godinu dana bila je oko 2.100 dolara po unci, dok je danas oko 2.650 dolara. A da ste, recimo, dobili polugu od jednog grama čistog zlata pre 10 godina za Božić, kada je cena jednog grama zlata bila 40 dolara, danas bi taj poklon vredeo čak 85 dolara – kaže Georgi Hristov iz „Taveks zlato i srebro” i dodaje da to predstavlja dugoročnu prirodu zlata kao poklona koji je uvek okrenut ka budućnosti i ka ostvarivanju što veće vrednosti tokom života.
Drugim rečima, ako se dvoumite oko poklona za velike datume – rođendane, venčanja, krštenja, razmislite o zlatu. Dobro, i o dijamantima, ali to je sad druga priča.
Zlu ne trebalo
Naše bake su, dakle, bile u pravu kada su govorile da uvek treba ulagati u zlato za „zlu ne trebalo”, a kako je nemirno vreme na celoj planeti, verovatno su potpuno u pravu. Evo i zašto: zlato ne gubi na vrednosti, već mu vrednost raste zbog ograničene količine koja cirkuliše tržištem. Takođe, obično ga držimo na jednom mestu, što je u trenucima velike frke od izuzetne važnosti. Ne zauzima puno prostora pa se lako može spakovati ili, ne daj bože, sakriti, a ne oksidira niti menja kvalitet s vremenom, pa ne moramo da se brinemo da će bakin prsten nekako da se raspadne.
Georgi Hristov kaže da je kultura davanja zlatnika kao poklona za značajne trenutke u nečijem životu deo tradicije u mnogim delovima Srbije. Jedno od najpopularnijih jeste poklanjanje zlatnog dukata za rođenje ili krštenje.
- Taj dukat je investicija u budućnost deteta i predstavlja predmet od vrednosti koji će se jednog dana unovčiti. Dukat se, takođe, daruje i za venčanja, gde je simbol ulaganja u dugoročni zajednički život - objašnjava Hristov i dodaje da su osim dukata, koji je definitivno prvi izbor i često nasleđen kroz generacije porodice, sve popularnije za poklon zlatne poluge, pogotovo manjih težina. - Traže se zlatne poluge od 0,25 grama, jednog grama pa sve do 10 grama.
Iako je nakit od zlata naš prvi izbor, stručnjaci za ovu oblast kažu da su se vremena promenila i da je investiciono zlato bolji odabir.
- Investiciono zlato prati berzansku cenu zlata u malim marginama i ono je univerzalno standardizovano i širom sveta poznato, pogotovo kada je u pitanju zlato od svetski poznatih švajcarskih rafinerija poput Valcambi, PAMP ili Argor-Heraeus. Osim toga, možda najbitniji faktor, pošto se investiciono zlato tretira kako investicija, ono je oslobođeno PDV-a. Dakle, ako želite da kupite zlatni nakit u vrednosti od 300 evra ili investiciono zlato od 300 evra, dobićete mnogo više zlata i vrednosti od investicionog proizvoda - objašnjava Hristov. Zašto?
Traže se zlatne poluge od 0,25 grama, jednog grama pa sve do 10 grama
Zato što je u cenu nakita uračunat i PDV i umetnička vrednost i drugi korišćeni metali, pošto nije 24-karatno zlato, za razliku od investicionog. Kada su u pitanju investicione zlatne poluge od svetski poznatih rafinerija, to je zlato od 24 karata (999,9 čistoće), koje je svugde u svetu priznato i prodaje se po skoro berzanskoj ceni bez PDV-a.
Pa, ko ima para u šteku, neka razmisli. Ovaj štek je sigurno pouzdaniji, kažu stručnjaci
I. Radoičić