НЕКАДАШЊИ ЛИДЕР У ТЕКСТИЛНОЈ ИНДУСТРИЈИ ОДЛАЗИ У СТЕЧАЈ После више неуспешних договора, 300 радника остаје без посла
Око 300 радника фабрике Пролетер из Ивањице остало је без посла, а фабрика званично одлази у стечај 7. априла, након више неуспешних покушаја са представницима већинског власника, немачке компанија Atair GmbH, да се изнађе решење и радницима исплате заостале зараде и боловања.
Не тако давно фабрика Пролетер, која се бавила производњом женских чарапа, била је лидер у области текстилне индустрије у Западној Србији. Након одређених проблема у фабрици је почетком фебруара обустављена производња, мада су радници покушавали више пута да разговарају са представницима већинског власника о решавању тренутне ситуације, али без резултата.
- 287 радника је било у фабрици која је приватизована 2006. године. Атаир GmbH је већински власник. Они нису желели да дођу на разговор, а ми смо остали сви без посла. Они тврде да су у 2024. измирили сва дуговања према радницима и фирми, а потом су нудили 100.000 евра, то је 30.000 или 40.000 динара по раднику. Ми то нисмо прихватили - објашњава Снежана Поледица, радница Пролетера.
Радници Пролетера су 10. фебруара послати на принудни одмор, а послодавац је послао камионе да преузму готову робу, репроматеријал и амбалажу. Запослени су данима блокирали фабрику тражећи исплату заосталих дуговања, а потом су имали разговоре у министарству привреде и министарству рада, запошљавања и социјалне политике како би се нашло решење за близу 300 радника, углавном жена, од којих су многи или пред пензијом или им недостаје неколико година до остваривања права на пензију.
Ми се у фирми водимо до 7. априла када се званично отвара стечај. Бићемо прослеђени на НСЗ где ћемо имати, како нам је објаснио стечајни управник, надокнаду у износу од 40% просечне зараде у последњих годину дана. Све неисплаћене зараде биће исплаћене из Фонда солидарности. Просек година запослених је 53 године и тешко је за посао. Не знам шта ћемо ми који имамо преко 50 година. Нема посла, тешко је наћи запослење па чак и сезонски посао - истиче Снежана Поледица.
Стечај над Пролетером званично ће бити отворен 7. априла, а радници ће бити послати на евиденцију НСЗ и добијаће надокнаду сходно годинама стажа у фабрици Пролетер. Заостале плате како је најављено радницима ће бити исплаћене из Фонда солидарности у висини минималне зараде, а остатак до пуног износа плате биће намирен из стечајне масе уколико буде новца у трећем исплатном реду.
- Ми настојимо да се фирма прода у целини да би наставила делатност. То много значи јер у Ивањици је тешко наћи посао за ове раднике. Има заинтересованих купаца - истиче Милан Митровић председник синдиката у Пролетеру.
У међувремену један број радника, углавном млађих је нашао запослење у другим фирмама у Ивањици. До краја године 35 радника стиче услов за одлазак у пензију, али је велики број радника којима до пензије преостаје неколико година. У решавање проблема запослених у Пролетеру укључила се и локална самоуправа.
- Ми смо заказивали састанке у министарствима да би помогли у решавању овог проблема. Договорили смо да плате исплати држава из Фонда. Свима ће бити исплаћене заостале зараде, а онда ће они потраживања надоместити из стечаја. Камиони са робом су остали и то ће учи у стечајну масу. Има наде да Пролетер настави са радом јер има заинтересованих да купе фирму из стечаја - појашњава Александар Митровић председник општине Ивањица.
И док се очекује решење фабрике Пролетер кроз покретање стечајног поступка, као и продаја фабричке имовине, поједини послодавци најављују да ће запослити један број радника користећи измржу осталог и субвенције државе кроз активне мере запошљавања. А радници се ипак надају да ће се, по завршетку стечаја, вратити на посао, пише Бизнис.Курир.