У САМО ДВА ПОТЕЗА ОТКРИЈТЕ ЛАЖНУ НОВЧАНИЦУ! Ево како да препознате фалсификат од 2.000 динара уз помоћ ових “једноставних трикова”
Како да препознате фалсификоване новчанице? Где да мењате новац? На шта да обратите пажњу? На ова питања одговорио је стручњак за фалсификате, Мирослав Јеремић и показао на примеру како изгледа провера аутентичности.
Код динарских новчаница фалсификат се може лакше пронаћи – разликују се већ на додир руком, на звук папира.
Како истиче, ако имате лупу, у горњем левом углу на лицу новчанице, где постоји један стубић, можете видети да ту пише латинично и ћирилично НБС НБС. Ако погледате исти детаљ на фалсификату, нећете видети тај натпис. Видет ћете некакве тачке и линије. То је један од елемената.
- Други елемент је лик Милутина Миланковића на новчаници од 2.000 динара, који, када пређете јагодицама прстију преко главног мотива један је гладак, а други храпав. Разлог је чињеница да је оригинална новчаница штампана техником дубоке штампе, што практично значи да се преко папира наноси боја и она је на вишем нивоу изнад папира. Разлика је јасно уочљива.
Такође, на оригиналној новчаници боја се пресијава. Као да се мења из плаве у зелену. Јесте, то је поента оптичке вариабилне боје. Да се у зависности од угла посматрања боја мења. Исти детаљ на фалсификату биће увек исте боје. Независно од угла.
- Рецимо, ако ставимо ноћанице на површину стола, ви ћете видети да је код ове новчанице јако видљив водени жиг. Можемо и то да покажемо. Лажна новчаница има видљив водени жиг. Док код оригиналне новчанице, ако је на површини стола, нећете видети водени жиг. Можда се мало наслути, али нећете га видети јасно. Али ако га дигнете према извору светлости, онда ће бити јако очигледан и биће прецизнијих контура него што је овај на фалсификату. Овај папир је заштићени папир, прављен је од 100% памука и има већу еластичност и чврстину и карактеристичан звук приликом савијања.
Јеремић је открио и шта се дешава у ситацијама када нисмо препознали лажну новчаницу и у продавници нас открију да користимо лажни новац.
- Зависи од тога да ли имате свест о томе да је могуће да се ради о фасификату. Ако имате свест, а употребите је, могуће је да сте извршили кривично дело. И то се најчешће дешава. Да не би претрпео штету, јер се фасификат не надокнађује, он употреби лажни новац.
- Пријавите најближој полицијској станици или банци, добићете потврду да сте је предали, они ће проследити Народној банци. Ако је фалсификат банке ће га уништити, али ако није добићете новац назад. Ако је фасификат, новац се не надокнађује - истакао је стручњак.
Курир.рс/РТС