ПОТРЕБНИ НОВИ ЗАКОНИ ЗА НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ Да делови вештачке интелигенције НЕ ИЗМАКНУ КОНТРОЛИ И БУДУ СИГУРНИ
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је да се вештачка интелигенција веома брзо развија и да је важно да Србија има добар законски оквир из те области.
Беговић је навела да је донета нова Стратегија развоја вештачке интелигенције 2024-2030, као и да Србија има Етичке смернице за развој, примену и употребу вештачке интелигенције које су, како каже, донете како би научници и приватни сектор развијали технологију која је безбедна и не може да угрози.
„Сада се договарамо о захтеву за писање закона о вештачкој интелигенцији јер се јако брзо развија та технологија, а неки њени делови могу да измакну контроли и зато је битно да имамо добар законски оквир”, рекла је Беговић за Танјуг.
Додала је да ће се ефекти примене вештачке интелигенције тек осетити, пре свега у медицини и квалитетнијој и бржој дијагностици, али и у фармацеутској индустрији, енергетици, пољопривреди. Беговић је подсетила да ће Београд 3. и 4. децембра бити домаћин министарског заседања и велике конференције посвећене Глобалном партнерству за вештачку интелигенцију на којој ће, како каже, бити разматрани изазови и потенцијали вештачке интелигенције из угла науке, политике и економије.
У Србији више од 400 стартап компанија
Министарка је казала да се наставља и са улагањем у иновације и у научно-технолошке паркове за развој стартап компанија, наводећи да се гради нови индустријско-технолошки парк у Крушевцу, као и да се шире научно-технолошки паркови у Нишу и Чачку.
„Имамо више од 400 стартап компанија, више од 4.500 младих који раде у тим парковима који се, у суштини, кроз порезе које плаћају и кроз извоз њихових производа, исплате за две до три године. То су заиста исплативе инвестиције за државу, а да не говоримо о томе да млади остају у Србији”, рекла је Беговић.
„Ми смо ове године копредседавајући, а следеће године ћемо председавати Глобалним партнерством, тако да је велики број земаља које желе да се окупе и јако је битно да на глобалном нивоу регулишемо ове технологије”, рекла је Беговић. Говорећи о будућој изложби Експо 2027 истакла је да ће Србија имати шта да прикаже у виду различитих догађаја и иновација које се развијају у Србији, као и да очекује да ће тај догађај привући и друге да премијерно прикажу своје иновације у Београду. Додала је да се очекује да ће изложбу посетити између три и четири милиона људи, истичући да ће та манифестација бити покретач и за домаћи туризам. „Приказаћемо Србију у најбољем светлу, а имамо итекако шта да прикажемо - природу, градове, историју, археологију, културу, наслеђе, добру храну, људе који су заиста увек ради да угосте некога”, рекла је Беговић.
Е. Д. Н.