ПАНЕЛ ДИСКУСИЈА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА “HALL 2024” Вештачка интелигенција мења уметност и културу
У Културној станици „Свилара” данас ће у 18 часова бити одржана панел дискусија усмерена ка својеврсном резимирању онога што су студенти Академије уметности Нови Сад и Institute of Art , University of the Arts Linz, Austria протеклих неколико дана, теоријски и практично, научили у оквиру пројекта "HALL 2024", фокусираног на могућности али и изазове нових технологија, а пре свега генеративне вештачке интелигенције (AI), на уметност, али и живот.
Како је најављено, у панел дискусији ће учествовати проф. др. Алексис Дворски (Institute of Art) и професори Департмана драмских уметности АУНС проф. Синиша Бокан, доц. Жива Станојевић, проф. др Дубравка Лазић, проф. Владан Јолер, доц. Вукашин Шоћ и доц. Александар Бузаџић. Панел дискусију ће модерирати Миња Томашевић и Ивана Војнић Тунић, студенткиње дизајна видео игара Департмана драмских уметности.
Нека од питања на које ће дискусија покушати да одговори јесу третирање AI модела као алата или директне замене уметника, као и на питање како се образовне институције адаптирају на новонастале околности тј. постоји ли консензус о промени парадигме као и свести о опасности будућих тржишта послова у примењеним уметностима.
- На панел дискусији о вештачкој интелигенцији и генеративној AI, расправљаћемо о томе како ове технологије трансформишу свет уметности. Фокусираћемо се на утицај AI алата на процес стварања, ауторска права и етичка питања, као и на нове могућности које генеративна AI отвара за уметнике. Такође ћемо разматрати како AI мења начин на који доживљавамо уметност и културу у дигиталном добу - најављује за „Дневник” Ивана Војнић Тунић.
Иначе, ако је судити по досадашњем току пројекта "HALL 2024", реалан закључак панел дискусије је и да се студенти уметности морају адаптирати долазећим технологијама, па тако и вештачкој интелигенцији у свим областима живота, а пре свега научити како да се ти алати будућности ефикасно користе, с тим да се за етичка и морална питања може и сачекати, те видети како ће се ситуација на глобалном плану развијати.
Напомиње се и то да се конференција одржава у организацији Уметничког друштва студената Драмског департмана Академије уметности „Промена”, уз помоћ професора и саме АУНС , а у оквиру Унескове креативне мреже градова. Партнер на овом догађају је Универзитет уметности Линц., а пројекат "HALL 2024" је подржан средствима Управе за културу Града Новог Сада.
М. С.